Ve Fakultní nemocnici v Ostravě je první stomická poradna pro děti v kraji

4. září 2019 07:10

V poradně se bude soustředit péče o malé pacienty, kteří mají z různých důvodů udělaný vývod ze střeva. Poradna je otevřená zatím jednou měsíčně a pomáhá nejen dětem, ale i jejich rodičům či prarodičům, kteří se s touto situací špatně vyrovnávají.

Ošetřit vývod, vybrat vhodné pomůcky, ale také pomoct vyrovnat se s těžkou situací. I to nová stomická ambulance nabízí. Pomoc tu hledá i maminka šestitýdenní Jessiky.

„Doufáme, že nám pomůžou v tom, aby neměla stresy z toho, jak pořád přelepuji sáček – na ten vývod se lepí sáček, kam odchází stolice miminka. A nám se to pořád odlepuje. Pro mne je to utrpení i pro to dítě. I ta kůžička tím neustálým přelepováním trpí,“ popisuje Kristýna Jandová.

Přiznává, že péče o šestitýdenní miminko s tímto onemocněním je pro ni teď vyčerpávající.

„Situace je teď pro ně nová, takže to chce hlavně trpělivost. Trpělivost a čas,“ říká stomická sestra Blanka Pupíková.

V péči má nová ambulance asi patnáct dětí, kterým lékaři – ať dočasně nebo trvale – museli vývod udělat. Jako i sedmiměsíčnímu Dominikovi. Jeho maminka říká, že to nejnáročnější období už rodina překonala, a péči o okolí otvoru či přelepování sáčků už bere prostě jako součást života. „Začátek byl hodně těžký, než se s tím člověk smířil a srovnal. Když vám někdo 48 hodin po porodu řekne, že dítě musí na operaci, to nechce nikdo slyšet,“ říká maminka.

Vrozená vada jako u Dominika bývá jedním z důvodů pro vytvoření stomie. „Dále to potom můžou být některé stavy neprůchodnosti v pozdějším věku, potom to mohou být nebezpečí zánětlivých onemocnění tlustého či tenkého střeva, jako je například Crohnova nemoc,“ říká přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Petr Vávra.

autor: iha
Spustit audio

Související