Víte, čím určitě nezapíjet léky? A pozor také na banány, varuje farmaceutka
Městská nemocnice Ostrava nabízí důležitou službu. Lidé si tam mohou nechat zkontrolovat své léky, jestli se vzájemně takzvaně nebijí. Nevhodná kombinace léků totiž lidem může způsobovat zdravotní potíže.
Grepový džus, třezalkový čaj, ale třeba i káva. Společným jmenovatelem těchto nápojů je to, že nejsou vhodné na zapíjení léků. S čím léky kombinovat a na jaké doplňky stravy si dát pozor?
„Je dobře známo, že některé citrusy mohou zvýšit účinek řady léčiv a zde platí pravidlo, že čím větší citrusový plod, tím je i větší riziko lékové interakce. Takže logicky nejhorší je grep, ale i pomelo, které jsou u mnoha léčiv výrobci těchto léčiv vlastně zakázané. Na druhou stranu snížit účinek některých léků, například s obsahem paracetamolu, tedy běžného léku na bolest a horečku, může i obyčejný banán,“ vysvětluje v rozhovoru vedoucí klinická farmaceutka Městské nemocnice Ostrava Hana Nováková.
Pro které pacienty je nebezpečné kysané zelí? Účinek kterých léků může negativně ovlivnit zázvor? A kolik léků užívaných souběžně už je rizikových? Poslechněte si rozhovor klinickou farmaceutkou Hanou Novákovou.
Související
-
Kombinace více druhů léků může víc uškodit než pomoci. Nebezpečí je už u pěti léků
Dvě třetiny seniorů denně polyká více než 6 léků na různá onemocnění. Podle farmaceutů se zároveň zvyšuje i počet lidí, kterým nevhodná kombinace léků zdraví naopak zhorší.
-
Desetina lidí nad 65 let končí kvůli nadužívání léků v nemocnicích. Pomohlo by lepší sdílení mezi lékaři
„Podle odhadů bere 30 až 60 procent pacientů nad 65 let více než 5 léků,“ vysvětluje lékař Dan Rakušan. Někteří pacienti mají v listině dokumentací zapsaných i 14 různých léků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.