Víte, čím určitě nezapíjet léky? A pozor také na banány, varuje farmaceutka

Městská nemocnice Ostrava nabízí důležitou službu. Lidé si tam mohou nechat zkontrolovat své léky, jestli se vzájemně takzvaně nebijí. Nevhodná kombinace léků totiž lidem může způsobovat zdravotní potíže.

Grepový džus, třezalkový čaj, ale třeba i káva. Společným jmenovatelem těchto nápojů je to, že nejsou vhodné na zapíjení léků. S čím léky kombinovat a na jaké doplňky stravy si dát pozor?

„Je dobře známo, že některé citrusy mohou zvýšit účinek řady léčiv a zde platí pravidlo, že čím větší citrusový plod, tím je i větší riziko lékové interakce. Takže logicky nejhorší je grep, ale i pomelo, které jsou u mnoha léčiv výrobci těchto léčiv vlastně zakázané. Na druhou stranu snížit účinek některých léků, například s obsahem paracetamolu, tedy běžného léku na bolest a horečku, může i obyčejný banán,“ vysvětluje v rozhovoru vedoucí klinická farmaceutka Městské nemocnice Ostrava Hana Nováková.

Pro které pacienty je nebezpečné kysané zelí? Účinek kterých léků může negativně ovlivnit zázvor? A kolik léků užívaných souběžně už je rizikových? Poslechněte si rozhovor klinickou farmaceutkou Hanou Novákovou.

Spustit audio

Související