Víte, čím určitě nezapíjet léky? A pozor také na banány, varuje farmaceutka

Městská nemocnice Ostrava nabízí důležitou službu. Lidé si tam mohou nechat zkontrolovat své léky, jestli se vzájemně takzvaně nebijí. Nevhodná kombinace léků totiž lidem může způsobovat zdravotní potíže.

Grepový džus, třezalkový čaj, ale třeba i káva. Společným jmenovatelem těchto nápojů je to, že nejsou vhodné na zapíjení léků. S čím léky kombinovat a na jaké doplňky stravy si dát pozor?

„Je dobře známo, že některé citrusy mohou zvýšit účinek řady léčiv a zde platí pravidlo, že čím větší citrusový plod, tím je i větší riziko lékové interakce. Takže logicky nejhorší je grep, ale i pomelo, které jsou u mnoha léčiv výrobci těchto léčiv vlastně zakázané. Na druhou stranu snížit účinek některých léků, například s obsahem paracetamolu, tedy běžného léku na bolest a horečku, může i obyčejný banán,“ vysvětluje v rozhovoru vedoucí klinická farmaceutka Městské nemocnice Ostrava Hana Nováková.

Pro které pacienty je nebezpečné kysané zelí? Účinek kterých léků může negativně ovlivnit zázvor? A kolik léků užívaných souběžně už je rizikových? Poslechněte si rozhovor klinickou farmaceutkou Hanou Novákovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.