Víte, kdo to jsou Picmochové?

17. červenec 2015

Ve sklepení bíloveckého muzea žijí zvláštní nájemníci. Jmenují se Picmochové a jsou to skřítci, které ušila výtvarnice Ivana Vajdová ze Slatiny u Bílovce.

Půvabné loutky šije v malé domácí dílně a prvními kritiky jsou její děti.

"Začalo to v roce 2011, kdy jsem byla na mateřské dovolené a chtěla jsem se realizovat a vykouzlit dětem úsměv na tváři. Zkusila jsem techniku plstění ovčího rouna a pak jsem se seznámila úplně náhodou s jednou paní ze Slatiny, která je brašnářka. A když jsem viděla její práci, tak jsem si říkala, že bych se mohla naučit šít," říká Ivana Vajdová.

Jaké charakteristické rysy tito skřítci mají? "Mám strašně ráda nosy. Díky tomu, že já sama mám atypický nos, tak vlastně Picmošci mají dlouhé nosy a špičaté uši," popisuje výtvarnice Ivana Vajdová.

Skřítky šije ve čtyřech velikostech - největší má 70 centimetrů a nejmenší 15.

O prázdninách se s Picmochy nimi potkáte na různých místech Moravského Kravařska v rámci pohádkového putování.

"Bude to asi deset míst, kde děti uvidí figurku, která je s daným místem spojená. Budou sbírat do pohádkových pasů razítka a každé dítě, které vyplní celý pas, dostane diplom a nějaký odznáček s tou danou figurkou. Následně bude zařazen do slosování," říká Vajdová.

Do dílny Ivany Vajdové nás v magazínu Křížem krajem zavedla Petra Štrymplová. Záznam pořadu naleznete pod odkazem ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.