Víte, kterému století se přezdívá ‚století páry‘?

29. srpen 2014

Víte, kterému století se přezdívá „století páry"? Pokud vám slavná scénka z české filmové komedie vštípila do hlavy řadovou číslovku devatenáct, pak odpověď je správná.

My jsme se za párou vypravili do Muzea Novojičínska. Tam totiž ve sbírkách našli parní stroj, který je podle znalců nejstarší v České republice a předčil i exponát z pražského Technického muzea.

"Při restaurování před několika lety byl předním znalcem v tomto oboru a soudním znalcem v rámci mechanizovaných strojů zhodnocen jako vůbec nejstarší parní stroj v republice, který je zadatován na přelom 30. a 40. let 19. století. Ještě donedávna byl za nejstarší parní stroj považován ten z Technického muzea v Praze. Pocházel z roku 1850," říká historik Muzea Novojičínska Radek Polách.

Celý pořad viz "Přehrajte si celý příspěvek" pod nadpisem tohoto článku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.