Vodní mlýn v Bartošovicích se pyšní dalším originálním strojem

14. červenec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vodní mlýn v Bartošovicích na Novojičínsku má nové lákadlo. Válcovou mlecí stolici z 20. let minulého století

Jeden z unikátů Moravskoslezského kraje - plně funkční vodní mlýn na okraji Bartošovic - je zase o něco bohatší. Do expozice přibyla válcová mlecí stolice. Ta přitom v expozici dosud chyběla.

„Válcová stolice je posledním zrenovovaným strojem tady. Sloužila k mletí obilí. Ten proces, který začíná čištěním a končí mletím, je celkem dlouhý. A aby bylo zrno pořádně semleté, musí projít válcovou stolicí až sedmkrát,“ popisuje majitel bartošovického mlýna Vladan Mácha.

„Tento stroj není původně odsud, byl dovezený z obce Kameničky. Tady původně byl stejný, ale zbylo z něj jenom pár součástí,“ dodává.

Vladan Mácha expozici už 15 let opravuje, i za pomocí krajských dotací. „Dal jsem si závazek, že chci všechny ty stroje zprovoznit. Završilo se to loni, kdy se mlýn slavnostně otevřel a kdy se to poprvé po x desítkách let znovu spustilo“ říká Mácha.

Bartošovický mlýn je jeden z mála v České republice, který je ještě poháněn původní vodní turbínou.

Navštívit ho můžete prakticky kdykoliv, stačí se jenom předem telefonicky domluvit s majitelem.

autor: Michal Polášek
Spustit audio