Vodojem na hladnovském kopci. Unikát z roku 1909 vám představí Robert Kořínek

10. leden 2022

Historický vodojem na hladnovském kopci ve Slezské Ostravě nepřehlédnete. Ostatně před lety fungoval taky coby vyhlídka. Ve své době měl největší nýtovanou nádrž na vodu, což z něj činilo raritní stavbu na celém našem území.

Věže vodojemů velmi výrazně dotvářejí panorama krajiny a nepřehlédnutelné jsou i v husté zástavbě. V našem regionu se jejich mapování věnuje Robert Kořínek, který výběr těch nejzajímavějších zpracoval i pro nově vydanou Mapu tří živlů ostravské Fiducie. Součástí jsou třeba vodojemy v ostravské části Hladnov.

Věžový a zároveň zemní vodojem z roku 1909 je výraznou architektonicky cennou stavbou. Kromě vodohospodářského měl i jiné využití. Fungoval také jako hasičská zbrojnice nebo kavárna s vyhlídkou. A jak uslyšíte v rozhovoru s Robertem Kořínkem, dnes už neznámou podobu interiéru historického vodojemu dokonce zachytil jeden detektivní film.

Vodojemy na hladnovském kopci
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.