Je to zvláštní místo. Nahlédněte s námi do útrob velkého ostravského vodojemu

15. září 2021

Je vysoký zhruba 40 metrů a patří k dominantám Ostravy. Velký vodojem v části Hladnov zásobuje pitnou vodou okolní obvody a jednou za čas se musí vyčistit. To se děje právě v těchto dnech. A byla to i příležitost podívat se dovnitř. Není to určitě nic pro ty, kteří se bojí výšek.

S Pavlem Charvátem z Ostravských vodáren a kanalizací jsme přímo v hlavní části nad zemí, na úzké plošině. „Běžně se tady nachází asi 800 metrů krychlových vody, což je maximální akumulační objem vody v nádrži, říká Pavel Charvát s tím, že čištění a desinfekce se provádí jednou za dva roky.

Není vodojem jako vodojem. Tento patří k hlavním součástem rozvodů pitné vody. „Jde to jak do kohoutků, tak i do dalších podružných vodojemů, které ovlivňují tlak v síti. Dá se říct, že tento je hlavní,“ dodala Petra Jurek Vidlářová z vodárenské společnosti.

Čištění zabere několik dnů i kvůli neustálému testování vzorků v laboratoři. Po napuštění se musí voda stejným způsobem prověřit i po promíchání s dezinfekcí. Tak aby vlastně nikdo nic nepoznal.

Podívejte se na video a poslechněte si reportáž z místa, kam se jen tak někdo nedostane.

autor: Martin Knitl

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...