Výstava Neklidné hranice připomíná okolnosti vzniku našeho státu i nepokoje na Těšínsku
Neklidné hranice. Tento název dostala výstava Muzea Těšínska, která se vrací v historii našeho kraje o 100 let zpět. Nejstarším exponátem výstavy je lehký kulomet z roku 1903.
Výstava připomíná události spojené s koncem první světové války, vznikem Československého státu v říjnu 1918 a tehdejší požadavky národnostních menšin na podobu státní hranice. Kromě už zmíněného historického kulometu tady uvidíte také vojenské uniformy, předměty z pozůstalostí legionářů, dobové fotografie nebo dokumenty.
Ve Výstavní síni v Orlové, kde výstava Neklidné hranice potrvá až do konce června, jsme natáčeli s autory výstavy – historiky Muzea Těšínska Martinem Krůlem a Lenkou Novákovou.
Související
-
Sedmidenní válku na Těšínsku připomíná v Orlové pomník. Není ale kompletní a čeká ho obnova
Přesně před sto lety utichly zbraně na Těšínsku. Na hřbitově v Orlové stojí pomník československým obětem konfliktu. Není ale kompletní. Radnice slibuje letos jeho obnovu.
-
Od Sedmidenní války na Těšínsku uplynulo sto let
Historická oblast Těšínska se stala právě před sto lety horkou půdou na pomezí Československa a Polska. Dva nové státy si činily nárok na území na obou stranách hranice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.