Vytváření domečků a sbírání miniaturního vybavení, to je koníček Dagmar Strakové z Orlové
Nejprve sbírala panenky, ale v poslední době se Dagmar Straková z Orlové pustila do vytváření miniaturních pokojíčků. Mají velikost 30 krát 30 centimetrů. Shání do nich vybavení nejčastěji z produkce už neexistující německé firmy Bodo Hennig z 50. let 20. století.
Někdejší kostýmní výtvarnice a scénografka vášni pro stavění pokojíčků propadla poměrně nedávno, ale zato intenzivně. Jak prozradila v rozhovoru, předměty do pokojíčků získává často i díky výměnnému obchodu. Sama totiž vyrábí malinkaté dekorační kytky. A mění je třeba za mosazné předměty, které se vejdou na článek prstu.
Její kolekci si teď lidé mohou prohlédnout na výstavě s názvem Můj miniaturní svět v tamním kulturním domě včetně třeba osmicentimetrového funkčního šicího stroje.
Související
-
Paní Anička z Veřovic šije kroje na panenky. Oblékla tak už asi tisíc hraček
V jejím pokoji stojí stařičký šlapací šicí stroj Singer z počátku minulého století a na něm leží plno ústřižků z různých látek a pentlí. Opodál je krabice s panenka...
-
Pinzeta, lepidlo, zručnost a trpělivost. To je hlavní výbava modeláře Zbyňka Havláta
Zřejmě jeden z nejmenších traktorů na světě vyrobil modelář Zbyněk Havlát z Bílovce. Jeho papírový červený Zetor je tak maličký, že se vejde do ořechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.