Vzpomínky z Buřinky: vzpomínky na herce Václava Lohniského
V roce 1950 chodil malý Petr Dudešek do čtvrté třídy základní školy. Protože uměl mluvit na mikrofon, stal se součástí herců, kteří v Československém rozhlase Ostrava účinkovali v rozhlasových hrách. Mezi nimi byl i herec Václav Lohniský, se kterým je spojena zajímavá příhoda.
Dnes se dozvíte, jak se malý Petr Dudešek stal součástí čertoviny, kterou herci upekli Václavu Lohniskému. Toho si určitě pamatujete třeba z role docenta Chocholouška ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, nebo z role Hujera z filmu Marečku, podejte mi pero!.
V letech 1948 až 1951 působil Václav Lohniský ve Státním divadle v Ostravě a do našeho studia chodil po představeních, v noci, natáčet rozhlasové hry.
Co se tehdy stalo? Na co Petr Dudešek vzpomínal? Vzpomínkové povídání doplněné o hudební ukázku (Švejku, Švejku) uslyšíte po kliknutí na odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.