Začíná stavba obchvatu Krnova. Silnice za miliardu má být hotova v roce 2021

9. srpen 2017
Dobré odpoledne

Dnes odpoledne začne stavba severovýchodního obchvatu Krnova. Na silnici, která má odklonit dopravu z centra města, čekají místní už mnoho let. Obchvat má ale ve městě i odpůrce. Patří mezi ně například zahrádkáři, protože cesta povede právě přes zahrádkářskou kolonii.

„Čekáme na to už opravdu několik let, kamiony nás obtěžují. Bydlíme na sídlišti hned vedle Opavské a ten ruch je nepředstavitelný. Hlavně, když máme děti a spí třeba po obědě, tak je to katastrofa. Budeme rádi, když konečně uvidíme nějakou aktivitu a ne jen sliby,“ říká o obchvatu paní Lada.

Fakt, že stavba má odklonit dopravu z centra pak vítá i pan Karel. „Když odpoledne po druhé hodině končí směny, tak je doprava ve městě neúnosná. Když se chci dostat do centra, mám problém projet. Je to někdy na dobrotě ostatních účastníků provozu, aby mě pustili,“ dodává.

„Ve směru od Opavy řidiči na obchvat najedou za Petrovým Dolem a víceméně podél hranice s Polskem zcela minou centrum Krnova. Očekáváme, že doprava ve městě bude plynulejší a bezpečnější,“ říká už mluvčí města Dita Círová.

O obchvatu města se mluví už více než dvě desetiletí. „Varianty obchvatu, zda severní, jižní, severovýchodní a podobně se prověřovaly v letech 1992 až 1994,“ dodává mluvčí.

Stavba obchvatu má ale i své odpůrce. Mezi nimi je Tomáš Hradil (Krnovští patrioti). „Ten obchvat se plánuje už nějakých 25 let. Tehdy nějaký smysl mohl mít, ale dnes tranzitní doprava od Opavy po vybudování dálničních sítí v Polsku, v České republice tak bude dále klesat po zpoplatnění silnic I. třídy a zavedení mýta. Je škoda, že tak drahá stavba vlastně zničí klidovou zónu kolem Krnova, kde je zahrádkářská osada se stoletou tradicí,“ míní Hradil.

Ředitelství silnic a dálnic za obchvat zaplatí necelou jednu miliardu korun. Stavbu slavnostně zahájí dnes odpoledne a první řidiči by se tady po novém sedmikilometrovém úseku měli projet v roce 2021.

Spustit audio