Začínáme už před narozením. O genetice ze všech úhlů pohledu s primářkou FNO Andreou Gřegořovou

19. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Andrea Gřegořová, primářka odd. lékařské genetiky FNO

Genetika má v medicíně výjimečné postavení. Základním rysem oboru je totiž prevence, a to napříč všemi odbornostmi lékařské péče. O genetice jsme hovořili s Andreou Gřegořovou, primářkou oddělení lékařské genetiky Fakultní nemocnice Ostrava.

Genetika je složitý obor, který nám ale může pomoci předejít různým dědičným nemocem či vadám. Zjednodušeně řečeno. A na vyšetření se můžete dostat už před svým narozením.

„V naprosté většině případů jsou k nám maminky odesílány pro pozitivní screening v prvním nebo druhém trimestru, eventuálně jsou to ultrazvukové patologie, kdy se na miminku najde vývojová odchylka,“ říká v rozhlasovém magazínu o zdraví lékařka.

Primářka si přitom nemyslí, že by se lidé měli bát. „Vždy je to dobrovolné, je to o vysvětlení situace, nabízíme možnosti a maminka je ta, která si sama rozhoduje, kterou cestou se vydá. Zda se rozhodne pro odběr plodové vody, placenty... V dnešní době už umíme některá onemocnění vyšetřit i z krve maminky, kam se uvolňuje z placenty DNA toho miminka,“ vysvětluje primářka.

Zároveň ujišťuje, že velká většina případů končí narozením zdravého dítěte.

Více uslyšíte v záznamu rozhlasové Lékárny, která zdaleka nebyla věnována jen prenatální diagnostice.

autoři: Romana Kubicová , tif
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...