Šedý zákal postihuje většinu starší populace. Kdy je vhodná operace?
Katarakta nebo také šedý zákal je onemocnění očí, které ve vyšším věku postihne naprostou většinu populace, ale někdy se může vyskytnout i dříve. Podstatou této nemoci je zakalení normálně čiré čočky v oku a jediným dosud známým způsobem léčby je operace.
„Je to, jako byste se dívali přes špinavé sklo, které je stále více a více špinavé. Nakonec sotva vidíte své prsty na metrovou vzdálenost,“ říká na úvod primář s tím, že nejčastější příčinou je věk, ale roli hraje i genetika.
Kdy jít na operaci? „Jsou na to různé názory. Ale čím dřív se operuje, tím jsou výsledky lepší. A také ta operace je jednodušší. Když ten šedý zákal necháme příliš uzrát a je příliš hutný, operace je delší a může mít i větší výskyt komplikací,“ upozorňuje primář Utíkal.
Jak probíhá a jak se operační metody zdokonalují? Nejen na tyto otázky uslyšíte odpověď v naší rozhlasové Lékárně.
Související
-
Syndrom suchého oka může vést až k fatálním důsledkům
Trápí vás pocit suchých a podrážděných očí? Pokud máte tyto potíže stále, zřejmě trpíte syndromem suchého oka.
-
Problémy s viděním za volantem. S očním primářem o zraku řidičů
S MUDr. Martinem Cholevou, primářem Oční kliniky Lexum probereme zrak řidičů. Problémy s viděním za volantem totiž mohou být příčinou vážných dopravních kolizí.
-
Lidé by k očnímu měli začít chodit nejpozději ve čtyřiceti, říká primář kliniky
Martin Choleva, primář oční kliniky Lexum v Ostravě, v Lékárně vysvětlil, proč je třeba chodit na pravidelné kontroly a jaká onemocnění mohou lékaři včas odhalit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.