Šedý zákal postihuje většinu starší populace. Kdy je vhodná operace?

22. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na operačním sále

Katarakta nebo také šedý zákal je onemocnění očí, které ve vyšším věku postihne naprostou většinu populace, ale někdy se může vyskytnout i dříve. Podstatou této nemoci je zakalení normálně čiré čočky v oku a jediným dosud známým způsobem léčby je operace.

„Je to, jako byste se dívali přes špinavé sklo, které je stále více a více špinavé. Nakonec sotva vidíte své prsty na metrovou vzdálenost,“ říká na úvod primář s tím, že nejčastější příčinou je věk, ale roli hraje i genetika.

Kdy jít na operaci? „Jsou na to různé názory. Ale čím dřív se operuje, tím jsou výsledky lepší. A také ta operace je jednodušší. Když ten šedý zákal necháme příliš uzrát a je příliš hutný, operace je delší a může mít i větší výskyt komplikací,“ upozorňuje primář Utíkal.

Jak probíhá a jak se operační metody zdokonalují? Nejen na tyto otázky uslyšíte odpověď v naší rozhlasové Lékárně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...