Šedý zákal postihuje většinu starší populace. Kdy je vhodná operace?

22. říjen 2020

Katarakta nebo také šedý zákal je onemocnění očí, které ve vyšším věku postihne naprostou většinu populace, ale někdy se může vyskytnout i dříve. Podstatou této nemoci je zakalení normálně čiré čočky v oku a jediným dosud známým způsobem léčby je operace.

„Je to, jako byste se dívali přes špinavé sklo, které je stále více a více špinavé. Nakonec sotva vidíte své prsty na metrovou vzdálenost,“ říká na úvod primář s tím, že nejčastější příčinou je věk, ale roli hraje i genetika.

Kdy jít na operaci? „Jsou na to různé názory. Ale čím dřív se operuje, tím jsou výsledky lepší. A také ta operace je jednodušší. Když ten šedý zákal necháme příliš uzrát a je příliš hutný, operace je delší a může mít i větší výskyt komplikací,“ upozorňuje primář Utíkal.

Jak probíhá a jak se operační metody zdokonalují? Nejen na tyto otázky uslyšíte odpověď v naší rozhlasové Lékárně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.