Zájemci o sdílenou energetiku se můžou ode dneška registrovat. Připraveni jsou na Opavsku

1. srpen 2024 07:40

Nově vzniklé Elektroenergetické datové centrum ode dneška přijímá žádosti o registraci do takzvané sdílené energetiky. Týká se to hlavně spolků a sdružení, které se na sdílenou spotřebu elektřiny dlouhodobě připravují. A právě registrace je nutnou podmínkou. Na dnešek čekají například některé obce na Opavsku.

„Takže kulturní dům 6,5 kW, základní škola 25 kW, městský úřad 3,6 kW – to je aktuální odběr všech tří budov. Procento soběstačnosti je 58 – to znamená, že 58 procent jsme schopni pokrýt z vlastních zdrojů,“ natočili jsme před časem v Budišově nad Budišovkou, kde se do předávání vyrobené elektřiny ze slunce mezi obecními budovami už pustili.

Čtěte také

Teď už jde ale o něco jiného. Bez kabelů, i na velkou dálku, s takzvanými chytrými elektroměry. „Já bych to uvedl příměrem Armstronga na Měsíci, kdy je to malý krok pro lidstvo, ale velký krok pro komunitní energetiku,“ přirovnal Martin Krupa, který  zastupuje energetické společenství ENERKOM Opavsko. To sdružuje i některé obce a na registraci čeká velmi netrpělivě.

V energetických společenstvích bude možné přes distribuční síť s někým sdílet vyrobenou elektřinu třeba z fotovoltaiky. Možné je také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.

„Dnes máme do padesáti členů, z toho většina je připravených nějakým způsobem sdílet elektrickou energii ať už jako výrobce nebo jako spotřebitel. Všichni čekají, až se to konečně rozjede. A kdy to bude reálně fungovat? Podle mne si to letos budou všichni zkoušet, ale od příštího jara už to podle mne najede do plných obrátek,“ dodává Krupa.

Konkrétním příkladem může být třeba obec Mikolajice. Tam už si dokážou vyrobit více energie ze slunce, než obec sama spotřebuje. A je připravená ji s někým sdílet.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související