Zámek Nová Horka ve Studénce se po velké rekonstrukci otevřel návštěvníkům

28. září 2020

Zámek Nová Horka ve Studénce na Novojičínsku je přístupný veřejnosti. Od války sloužil k sociálním účelům. V roce 2016 ho ale převzalo Muzeum Novojičínska, které ho opravilo do původní podoby.

Návštěvníci si zámek budou moci prohlédnout už od října. Čeká na ně třeba unikátní knihovna rodu Vettrů s více než 4000 svazky. Do knih z až 16. století budou moci návštěvníci také nahlédnout.

„Osahat si jednotlivé svazky při prohlídkách možné nebude, ale mnoho knih máme naskenovaných a budou součástí našich informačních kiosků, takže návštěvníci si budou moci prohlédnout tyto naskenované publikace,“ vysvětluje kurátorka zámku Andrea Kožuszniková.

Prohlídkový okruh ukáže návštěvníkům v podstatě celé přízemí. „Expoziční okruh je provede zámeckou knihovnou, můžou se těšit na prohlídku sala terreny, původního zahradního sálu, který byl plně rekonstruován a restaurován v předchozích třech letech,“ řekl ředitel Muzea Novojičínska Zdeněk Orlita.

Čtěte také

Hned vedle sala terreny je instalována interaktivní expozice věnovaná nedaleké přírodní památce Kotvice. V zámecké kapli lidé uvidí mimo jiné původní oltář z druhé poloviny 19. století, jenž byl pro novohoreckou kapli vyroben po požáru zámku v roce 1857, který schvátil její původní barokní mobiliář.

Obnova zámku už přišla téměř na 70 milionů korun, z nichž 26 miliony přispěly evropské zdroje a zbytek šel z krajské pokladny. Rekonstrukce zahrnovala celkovou obnovu fasád a interiérů prvního patra zámku, úpravami prošel i zámecký park.

Zámek bude v říjnu otevřen denně kromě pondělků od 09:00 do 17:00, vstup bude zdarma. Od listopadu do března budou návštěvy možné na objednání.

autoři: Tomáš Pika , tif | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...