Ze školního kabinetu až na vrcholky And za tamní „královnou“ s Ivo Králíčkem a Petrem Voldánem
Doslova tak putujeme v dalším pokračování pořadu Na cestách s Petrem Voldánem. A to s Ivo Králíčkem, který na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové vyučuje biologii i matematiku a působí i na Katedře biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.
Musím konstatovat, že na předměty, kterými pravidelně dokresluji téma rozhovoru s partnery nebo připomínám destinace, do kterých na rozhlasových vlnách cestujeme, by mi tentokrát nestačil ani pořádný “loďák”.
Biolog, kantor a milovník přírody na cestách
Čtěte také
Povětšinou spojuje Ivo Králíček svoje putování - ať už doma nebo v zahraničí - se svým povoláním a zároveň koníčkem. Takže z Hradce Králové, kde jsme se ve škole setkali, postupně vyrážíme do prostoru přírodní památky Na Plachtě v Hradci, abychom se dostali třeba až do And v Peru, za holandskými tulipány, do Mexika nebo třeba do Kyrgyzstánu.
Je to velice příjemné putování za přírodními unikáty, zvířaty, ptáky, ale také památkami lidské civilizace. Myslím, že nudit se při poslechu rozhodně nebudete.
Sny se mají plnit
Podle písničky nejen o vánocích a jak uslyšíte, Ivo Králíček se snaží postupně alespoň některé ze svých snů naplňovat. Vystoupat na jeden z moderních divů světa po více než tisícovce schodů do výšky téměr 2 500 metrů vysoko a na vlastní oči vidět Machu Picchu, je takovým příkladem.
Tak jako třeba dostat se na místo, kde v Peru roste jedna z nejpodivuhodnějších rostlin - Puya. Spatřit Královnu And, která může vyrůst až do patnácti metrů i s více než dvaceti tisíci květů, to musí být ohromný zážitek a Ivo Králíček vám ho na rozhlasových vlnách zprostředkuje.
Poušť, ptáci, tulipány i kudlanky
Čtěte také
Vějíř aktivit biologa, kantora, milovníka i ochránce přírody z Hradce Králové je neobyčejně široký. A tak si u mikrofonu povídáme jak o kudlankách a křižácích Na Plachtě, tak o tom, jaké to je na kole v písku pouštní krajiny (písek z kufříku se hodil) nebo cestách se studenty. Do Španělska i jinam.
V nejnovějším vydání pořadu Na cestách se dostaneme i do Ekvádoru, na Iberský poloostrov a do dalších zajímavých lokalit. Uslyšíte, jak se nám propojují draví ptáci s tulipány nebo i zdánlivě obyčejnými houbami.
Sběratel učebnic
Je vůbec možné, aby při takovém vytížení a rozmachu zájmů a aktivit měl ještě Ivo Králíček nějaký koníček? Dovíte se, že je. A hodně netradiční zálibou je podle mého vášeň pro učebnice biologie a matematiky.
Můj host je sbírá, ale i používá, takže se jeho studentům stává, že se vyrovnávají s neobvyklými zadáními z učebnic různých zemí a také různých let… Možná uslyšíte i můj povzdech - takového kantora bych si jako student přál.
Jestli chcete mít stejně pohodový a obohacující pocit jako já, nalaďte si nás v pondělní premiéře pořadu Na cestách jako obvykle po zprávách v 18:00 na stanicích Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice, případně si vyhledejte rozhovor s Ivo Králíčkem v audio archivu pořadu.
Petr Voldán
Související
-
Jižní Amerika není jiný kontinent, ale jiná planeta. Tam vnímáte zázraky a Boha na každém kroku
Dnešním hostem Českého rozhlasu Hradec Králové je bluesman, cestovatel, dobrodruh, spisovatel, možná teď už i pravý barista, Matěj Ptaszek.
-
Matyáš Strnad byl v Bolívii jako student, v Uruguay už jako učitel: Uruguajci se pořád usmívají
Čeká nás cesta do Jižní Ameriky, kterou si zamiloval Matyáš Strnad. Jako student politologie na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové byl tam už dvakrát.
-
S Pavlínou Springerovou nejen po Latinské Americe aneb Osada Dubina na Orlici versus Bolívie
I tak bych mohl v nadsázce charakterizovat cestovatelské zájmy dalšího hosta mého pořadu "Na cestách".
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.