Žen s endometriózou přibývá. Snaží se jim pomoci v ostravské fakultní nemocnici

23. říjen 2023 10:09

Žen s endometriózou každý rok mírně přibývá. Podle České gynekologické a porodnické společnosti nemocí momentálně trpí každá desátá žena v Česku. Onemocnění, při kterém se buňky ze sliznice dělohy dostávají mimo ni a způsobují velké bolesti, je přitom možné léčit i operativně. Ostravská fakultní nemocnice takto loni operovala několik desítek pacientek a některé z nich pak díky operaci dokonce po mnoha letech otěhotněly.

Její cesta k otěhotnění trvala zhruba 7 let. Veronika Malířová už dokonce jednu dobu svého života nepočítala s tím, že se stane matkou. Teď už je maminkou dvouletého syna, než se tak stalo musela ale i vyměnit svého lékaře. „Nevěděla jsem už moc jak to řešit, protože jsem tehdejšímu panu doktorovi důvěřovala,“ vzpomíná.

Dokud nevěděla, že má endometriózu, často se setkávala s názorem, že bolesti jsou během menstruace jsou běžné. Že má endometriózu, se dozvěděla až po operaci cysty. „Zhruba za rok mě chtěl znovu operovat cystou, ale to jsem už chtěla řešit jinak, protože tam byla ta endometrióza a tu on nijak neřešil,“ dodává pacientka.

Pomohla až změna lékaře a potom i Centrum pro léčbu pánevní bolesti a endometriózy ostravské fakultní nemocnice. „Dominantně jsou to potíže pacientky vázané na menstruaci. To znamená, že mimo menstruaci je jí dobře, za menstruace je jí špatně. Úplně ji vyloučit nebo diagnostikovat v některých případech lze až pomocí laparaskopie, to znamená podívat se dovnitř do bříška, že je všechno v pořádku a nebo u velmi vzácných lokalizací až pomocí magnetické rezonance,“ vysvětluje specialista na endometriózu Jan Kümmel.

Ve fakultní nemocnici léčí endometriózu hormonálně i chirurgicky. Ročně ji diagnostikují zhruba dvěma stovkám pacientek a několik desítek z nich pak podstoupí operaci, stejně jako Veronika Malířová. Zákrokem jí lékaři odstranili všechna ložika a srůsty, které vlivem onemocnění v těle vznikly. „Po operaci jsem do čtyř měsíců otěhotněla,“ říká s úsměvem.

Podle lékařů z Centra je podstatné hlavně bolesti nepodceňovat. A pokud už je pacientkám onemocnění diagnostikované, ještě to automaticky neznamená, že nemohou mít děti.

Spustit audio

Související