Amparanoia: Čas je všechno, co máme

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Španělská zpěvačka Amparo Sánchez

Pojďme se společně protančit životem a přestaňme přemýšlet o tom, co se stalo nebo co má přijít a věnujme pozornost přítomnosti, vzkazuje na novém albu Himnopsis Colectiva španělská skupina Amparanoia vedená zpěvačkou Amparo Sanchéz.

Energická hudba Amparanoie byla vždy meřítkem mestizo – míšenecké hudby babelovského ražení, ve které jsou všechny hudební a kulturní formy vítány, ať už přicházejí z Evropy, Latinské Ameriky, Arizony, Balkánu nebo Karibiku. Pro aktuální výzvu k probuzení z covidové hypnózy, tlumící naše úsudky přívalem strachu, dezinformací a prohlubující se skepse spatřit světlo na konci tunelu, navíc hudba jako dělaná, čehož si je Amparo vědomá.

Jsme v tom prý všichni společně a tím, že nyní víc než kdy jindy ztrácíme nad vším a hlavně sebou kontrolu, neměli bychom s přehodnocením svého životního stylu čekat na správný okamžik a udělat to hned. S vědomím, že nic už nebude jako dřív, kdy jsme ve frenetickém tempu jeli na autopilota, žili si tak nějak pro sebe a nevěnovali pozornost sobě, přátelům, toxickému nebezpečí sociálních sítí a ztrátě kotvy v globalizovaném světě. „Probudit se z hypnózy a najít k sobě zase cestu. Jinak to nejde,“ shrnula poselství alba Ampáro.

Vstát a protřít si oči ještě ale neznamená, že byste měli začít hned tančit. Pokud se k tomu ale rozhodnete, příležitost vám k tomu Amparonia, za tím účelem vlastně znovuobživená, poskytuje.

Kompilační album El Coro De Mi Gente natočené za přispění mnoha přátel skupiny, mělo v roce 2017 alespoň částečně zažehnat nostalgii po společně trávených chvílích. Nezažehnalo, takže se členové skupiny rozhodli nasednout znovu do sedel.

„Uvědomili jsme si, jak nám Amparanoia chyběla a covidem zhybernizovaný svět nám poskytl čas pro skládání a natáčení,“ vysvětlila Amparo důvod návratu a ve skladbě El Día Que No k tomu dodává: „Čas je všechno, co máme.“

Pozitivní humanismus a názor, že když se ženy spojí, svět se otřese, podpořené myšlenkou, že ženy v sobě mají nejvíc síly, protože Země a matka příroda jsou přece ženy, prosvítá celým albem. Skladba Cumbia Perfecta je pak feministickou výzvou k tanci na podporu ženských práv v latinsko-amerických zemích a výrazem obdivu Ampáro k tamním ženám, ochotných pro své děti  protestovat i za cenu vězení. Nezapomeňme totiž, že  ve všem o čem Amparo zpívá, spočívá víra, na kterou bychom podle ní měli přistoupit:  hluboké přesvědčení že si zasloužíme spravedlivější svět.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...