Bývalý důl Darkov by mohl v budoucnu fungovat jako úložiště elektrické energie
První velké úložiště energie na světě by mohlo vzniknout v bývalém dole Darkov v Karviné. Systém, který využívá k podzemnímu skladování elektrické energie gravitaci, vyvinula skotská společnost Gravitricity. Na spolupráci s ní se podepsáním memoranda v úterý domluvil státní podnik DIAMO. Pokud bude projekt úspěšný, mohla by úložiště energie vzniknout na dalších místech nejen v Česku, ale i jinde ve světě.
„Technologie funguje velice podobně jako přečerpávací elektrárna. Energie se ukládá do hmoty, která se ukládá do určité potencionální kinetické pozice. Když je dostatek energie v síti, závaží se zvedá, když je poptávka, spouští se, generuje elektřinu,“ přibližuje technologii Lukáš Adámek ze společnost Gravitricity.
„Celá ta technologie z 99 procent je recyklovatelná. Má životnost, která spočívá jenom v životnosti lan, která drží to závaží. Předpokládá se, že ta lana budou mít životnost 25 let, to znamená, že po 25 letech se lana dají vyměnit. U tohohle zařízení my tvrdíme, že jeho provoz má smysl, do té doby než bude technologicky překonané," zároveň vysvětluje výhody technologie.
Podle Lukáše Adámka by technologie pomohla domácnostem v budování vlastních lokálních obnovitelných zdrojů. Proč by se technologie měly zkoušet právě na Darkově, vysvětluje ředitel státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar. „I z toho důvodu, že tento důl bude nejdelší dobu nezlikvidován, to znamená, máme nejdelší dobu na přípravu, na zpracování studií a projektování,“ říká ředitel.
Navíc bude potřeba upravit i samotný důl, aby se do něj mohla technologie nainstalovat. Pokud půjdou přípravy podle plánů, mohl by systém v pilotním projektu fungovat za dva až tři roky. Podle odhadů se náklady budou pohybovat mezi 20 až 30 miliony eur, tedy v přepočtu asi 700 milionů korun.
Související
-
Karvinské doly i přes útlum těžby dál slouží jako zdroj cenné suroviny. Je to metan
Na Karvinsku zůstal v provozu poslední činný důl, všechny ostatní už jsou zavřené. Přesto se tam dál těží. Nejde o uhlí, ale o strategicky důležitý metan.
-
Kalové nádrže na Karvinsku by mohly být novým zdrojem plynu
Karvinsko jako zdroj plynu pro velkou část průmyslu v Moravskoslezském kraji. Tak vypadá plán na využití kalových nádrží, které mnoho let vznikaly jako odpad po těžbě uhlí.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Rychloměr se obalí sněhem a chová se jako rozbitý.‘ Vlaky s ETCS zastavují při nízkých teplotách
-
Fico čekal, že Zelenskyj bude přemýšlet jako podnikatel. Ne jako státník, říká ukrajinistka Víchová
-
Policie zná totožnost všech šesti obětí požáru v Mostě. Zemřeli čtyři muži a dvě ženy
-
ONLINE: Ukrajina hlásí dosud největší vzdušný útok na Rusko. Na několika místech vypukl požár