Čapí pěstouni. Ptáčata našla náhradní rodiče v záchranné stanici v Bartošovicích

8. červenec 2024 09:12

Táta čáp zemřel a samice by se o ně sama nepostarala. Ptáčata čápa bílého odvezli z hnízda v Prostřední Suché do záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku. Ujali se jich tam zkušení pěstouni: čapí pár, který už odchoval desítky takových sirotků.

„Oba dva ti dospělí ptáci měli kdysi úrazy na sloupech elektrického vedení a nejsou schopni lítat, jenom poletovat – jsou u nás už patnáct let. Taková pěstounská babička s dědečkem. Samec už není plodný, ale pořád je ochoten starat se o mláďata  bere je za své,“ představuje pár čápů  bílých šéf záchranné stanice pro zvířata v Bartošovicích na Novojičínsku Petr Orel.

Čtěte také

„Vychovali desítky mláďat a další desítky jim byly podloženy, takže to jsou úctyhodní rodiče,“ dodává Orel.

Hnízdo mají nízko, kvůli svým zraněním by výš nevyletěli. Teď se v něm starají o trojici čapích mláďat z Prostřední Suché na Karvinsku. Teď už jsou docela velcí, ale v půlce května to měli nahnuté. Tátu jim zřejmě srazilo auto a samice by péči o ně sama nezvládla. Proto putovali za pěstouny do Bartošovic. Po sedmi týdnech to vypadá, že mají vyhráno.

„Těm už nic nechybí. Je otázka týdne, kdy začnou trénovat křídla a v druhé polovině července už začnou poletovat,“ odhaduje Orel.

Čápi bílí tady nejsou jediní zvířecí pěstouni. O osiřelá ptáčata tu pečuje i pár čápů černých a samice poštolky, sovy pálené a puštíka bělavého. Když odrostou, vypouštějí je záchranáři do přírody. Zachráněná čápata na podzim poletí možná až do Afriky.

Spustit audio

Související