Danuta Chlupová: Jizva. Životický masakr v románu o pátrání v rodinné historii

1. červenec 2022

Katarzyně je něco přes čtyřicet a za celý život nevytáhla paty z rodného Polska. Teď však má pro svou firmu otevřít novou pobočku v Ostravě. A právě tam se náhodou dovídá o životické tragédii. V srpnu 1944 nacisté v Životicích v odvetě za partyzánský útok na příslušníky gestapa zastřelili během jediného nedělního rána třicet šest mužů. Katarzyna dojde k názoru, že masakr může mít nějakou souvislost s její devadesátiletou tchyní. A na vlastní pěst rozjede pátrání.

První část šestidílné četby z románu Danuty Chlupové Jizva uslyšíme v Rozhlasovém listování v neděli 29. května v 15:30. Po odvysílání všech šesti dílů si budete moci celou četbu poslechnout i na našem webu, zde.

Není to dokumentární kniha, ale prostřednictvím románu, kde jsem zasadila i fiktivní postavy, se snažím ukázat život obyčejných lidí, do kterého vstoupila najednou brutální válka.

Vypráví: Alena Sasínová-Polarczyk, Vendula Nováková
Připravila: Simona Křístková
Dramaturgie: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Vojtěch Dluhý
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 29. 5. 2022
Natočeno: v Českém rozhlase Ostrava

Danuta Chlupová je novinářka a spisovatelka. Narodila se v roce 1968 v Českém Těšíně a patří k místní polské národnostní menšině. Dlouhodobě se zajímá o národnostní vztahy a historii česko-polského pohraničí.

K napsání knihy Danutu Chlupovou inspirovala také rodinná historie. O životické tragédii jí vyprávěla babička, jejíž snoubence byl jednou z obětí masakru. Dědeček byl zase nasazen na nucených pracích v Německu, což je motiv, který se v románu také objevuje. Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, kromě vyprávění Katarzyny se v druhé rovině vracíme přímo do doby druhé světové války.

Román Jizva (Blizna) vydala v roce 2017 polsky v Gdyni a získala za něj ocenění Debut roku. Česká verze byla v letošním roce nominována na Cenu Jantar v kategorii Literatura.

Bydlím v Horní Suché za Životickým lesem a asi sto metrů od mého domu stojí pomníček nejmladší oběti masakru, což byl chlapec, který měl teprve šestnáct let. Spolu s ním nacisté zastřelili i jeho otce. Takže ten román je pro mne skutečně velmi osobní.

Šestidílnou rozhlasovou četbu připravila Simona Křístková, režijně pořad připravil Tomáš Soldán, dramaturgicky spolupracovala Eva Lenartová a technicky mistr zvuku Vojtěch Dluhý. Životický příběh vyprávějí Alena Sasínová-Polarczyk a Vendula Nováková.

Spustit audio