Danuta Chlupová: Jizva. Životický masakr v románu o pátrání v rodinné historii
Katarzyně je něco přes čtyřicet a za celý život nevytáhla paty z rodného Polska. Teď však má pro svou firmu otevřít novou pobočku v Ostravě. A právě tam se náhodou dovídá o životické tragédii. V srpnu 1944 nacisté v Životicích v odvetě za partyzánský útok na příslušníky gestapa zastřelili během jediného nedělního rána třicet šest mužů. Katarzyna dojde k názoru, že masakr může mít nějakou souvislost s její devadesátiletou tchyní. A na vlastní pěst rozjede pátrání.
První část šestidílné četby z románu Danuty Chlupové Jizva uslyšíme v Rozhlasovém listování v neděli 29. května v 15:30. Po odvysílání všech šesti dílů si budete moci celou četbu poslechnout i na našem webu, zde.
Není to dokumentární kniha, ale prostřednictvím románu, kde jsem zasadila i fiktivní postavy, se snažím ukázat život obyčejných lidí, do kterého vstoupila najednou brutální válka.
Danuta Chlupová je novinářka a spisovatelka. Narodila se v roce 1968 v Českém Těšíně a patří k místní polské národnostní menšině. Dlouhodobě se zajímá o národnostní vztahy a historii česko-polského pohraničí.
K napsání knihy Danutu Chlupovou inspirovala také rodinná historie. O životické tragédii jí vyprávěla babička, jejíž snoubence byl jednou z obětí masakru. Dědeček byl zase nasazen na nucených pracích v Německu, což je motiv, který se v románu také objevuje. Příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, kromě vyprávění Katarzyny se v druhé rovině vracíme přímo do doby druhé světové války.
Román Jizva (Blizna) vydala v roce 2017 polsky v Gdyni a získala za něj ocenění Debut roku. Česká verze byla v letošním roce nominována na Cenu Jantar v kategorii Literatura.
Bydlím v Horní Suché za Životickým lesem a asi sto metrů od mého domu stojí pomníček nejmladší oběti masakru, což byl chlapec, který měl teprve šestnáct let. Spolu s ním nacisté zastřelili i jeho otce. Takže ten román je pro mne skutečně velmi osobní.
Šestidílnou rozhlasovou četbu připravila Simona Křístková, režijně pořad připravil Tomáš Soldán, dramaturgicky spolupracovala Eva Lenartová a technicky mistr zvuku Vojtěch Dluhý. Životický příběh vyprávějí Alena Sasínová-Polarczyk a Vendula Nováková.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.