Deset centů. Vybíráme z alba Blues and Gospel dvojice muzikantů Ptaszka a Bužmy

18. prosinec 2024

Když se spojí dva, co mají rádi blues, jiskří to na sto honů. Nové album Blues and Gospel hráče na foukací harmoniku Matěje Ptaszka a zpěváka a kytaristy Bužmy nabízí posluchačům naprostou bluesovou klasiku.

Jejich nahrávka vyšla na stylové vinylové desce. Každou stranu reprezentuje pět písní, nejčastěji z repertoáru otců zakladatelů bluesového a gospelového žánru. Autorem naší ukázky, písně Deset centů, je Blind Lemon Jefferson. Legendární bluesový muzikant se narodil slepý a říká se mu otec texaského blues. O český překlad se postaral Lubomír Bužma Khýr, kterého uslyšíte zpívat a hrát na kytaru. Na foukačku hraje a srandičky vymýšlí výtečný Matěj Ptaszek. Každý z nás je někdy zlomený jak rezavý drát a blues je nevyčerpatelný zdroj inspirace a skutečného života bez líčidel.

Příjemný poslech Českého rozhlasu Ostrava vám přeje Milan Bátor.

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí

Karin Lednická, spisovatelka

kostel_2100x1400.jpg

Šikmý kostel 3

Koupit

Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.