Deset tisíc knoflíků a žádný stejný. Ostravské muzeum opatruje unikátní sbírku
Prý byste nenašli dva stejné. I tak by se dala popsat unikátní sbírka knoflíků, kterou opatruje ve svém depozitáři Ostravské muzeum. Knoflíky nejrůznějších tvarů, velikostí a materiálů sesbíral a pečlivě roztřídil páter Josef Slavíček, který působil mimo jiné na Novojičínsku.
Kněz Josef Slavíček byl vášnivý sběratel. Léta strávil na Novojičínsku, konkrétně na faře v Libhošti. My dnes pomineme jeho sbírky paleontologické, sbírky hodin, dýmek i předmětů lidové kultury. Představíme vám ale jeho pozoruhodnou sbírku knoflíků, kterou dnes spravuje Ostravské muzeum.
Jen pro představu, desítky kartonů s asi deseti tisíci knoflíků zdobily farní předsíň v Libhošti. Všechny knoflíky byly pečlivě přišité na lepenkových čtvercích přesných rozměrů a každý byl jedinečný. Dokonce je sestavoval do grafických obrazců. Sběratelskou vášeň pátera Josefa Slavíčka nelze než obdivovat.
Související
-
Kamenáčové knoflíky se v Bílovci vyráběly z jihoamerického...
Bílovec v Moravskoslezském kraji byl kdysi proslulý textilní a galanterijní výrobou. Slavnou éru dnes připomíná pozoruhodná muzejní sbírka historických knoflíků. Bí...
-
Kostel Povýšení sv. Kříže v Kuníně sloužil zámeckému panstvu
Bylo to privilegované místo v kostele, odkud sledovali pobožnost urození a významní. Panskou oratoř najdete taky v kunínském kostele Povýšení sv. Kříže.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.