Deset tisíc knoflíků a žádný stejný. Ostravské muzeum opatruje unikátní sbírku

17. červenec 2021

Prý byste nenašli dva stejné. I tak by se dala popsat unikátní sbírka knoflíků, kterou opatruje ve svém depozitáři Ostravské muzeum. Knoflíky nejrůznějších tvarů, velikostí a materiálů sesbíral a pečlivě roztřídil páter Josef Slavíček, který působil mimo jiné na Novojičínsku.

Kněz Josef Slavíček byl vášnivý sběratel. Léta strávil na Novojičínsku, konkrétně na faře v Libhošti. My dnes pomineme jeho sbírky paleontologické, sbírky hodin, dýmek i předmětů lidové kultury. Představíme vám ale jeho pozoruhodnou sbírku knoflíků, kterou dnes spravuje Ostravské muzeum.

Jen pro představu, desítky kartonů s asi deseti tisíci knoflíků zdobily farní předsíň v Libhošti. Všechny knoflíky byly pečlivě přišité na lepenkových čtvercích přesných rozměrů a každý byl jedinečný. Dokonce je sestavoval do grafických obrazců. Sběratelskou vášeň pátera Josefa Slavíčka nelze než obdivovat.

Knoflíky ve sbírce Ostravského muzea
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.