Kostel Povýšení sv. Kříže v Kuníně sloužil zámeckému panstvu

15. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kostel Povýšení sv. Kříže a můstek, který kostel spojuje se zámkem

Bylo to privilegované místo v kostele, odkud sledovali pobožnost urození a významní. Panskou oratoř najdete taky v kunínském kostele Povýšení sv. Kříže.

V srpnu roku 1810 zaznamenávají Kunínští slavnostní položení základního kamene pro stavbu kostela Povýšení sv. Kříže vedle zámeckého sídla. Kostel nechala hraběnka Walburga postavit původně bez věží. Ty prý podle kroniky mají hroty v úrovni dlažby novojičínského náměstí.

My vás ale pozveme i do panské oratoře a taky na můstek, který spojuje zámek s kostelem a umožňoval dojít na mši suchou nohou. Dnes už do zámku z kostela vstoupit nelze, do budoucna by se to ale mohlo změnit.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.