Kostel Povýšení sv. Kříže v Kuníně sloužil zámeckému panstvu
Bylo to privilegované místo v kostele, odkud sledovali pobožnost urození a významní. Panskou oratoř najdete taky v kunínském kostele Povýšení sv. Kříže.
V srpnu roku 1810 zaznamenávají Kunínští slavnostní položení základního kamene pro stavbu kostela Povýšení sv. Kříže vedle zámeckého sídla. Kostel nechala hraběnka Walburga postavit původně bez věží. Ty prý podle kroniky mají hroty v úrovni dlažby novojičínského náměstí.
My vás ale pozveme i do panské oratoře a taky na můstek, který spojuje zámek s kostelem a umožňoval dojít na mši suchou nohou. Dnes už do zámku z kostela vstoupit nelze, do budoucna by se to ale mohlo změnit.
Související
-
Jednu z prvních veřejných vakcinaci prosadila před 222 lety kunínská hraběnka Walburga
Byl to odvážný a průlomový čin, který osvícenou hraběnku stál hodně úsilí a osobní angažovanosti. Je to 222 let, kdy prosadila veřejné očkování proti pravým neštovicím.
-
Kunín býval věhlasnou cihlářskou obcí a míval i lanovku
Kunín na Novojičínsku je známý díky mlékárně nebo překrásnému zámku. Pochlubit se ale může taky věhlasnou cihlářskou tradicí.
-
Zábřežský kostel s přilehlým parčíkem vybízí k zastavení a návštěvě
Poblíž zámku v ostravském Zábřehu stojí kostel Navštívení Panny Marie. Je srostlý s přilehlým parčíkem a k zastavení doslova vybízí. Zajímavostí nabízí hned několik.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka