Kunín býval věhlasnou cihlářskou obcí a míval i lanovku
Kunín na Novojičínsku je známý díky mlékárně nebo překrásnému zámku. Pochlubit se ale může taky věhlasnou cihlářskou tradicí.
Kdysi v Kuníně bývaly dvě velké cihelny. Panská a Czeikeho. Druhá zmíněná provozovala speciální lanovku, která dopravovala vyrobené cihly a tašky k překladišti na železnici. Bez místní znalosti ovšem její zbytky v terénu neobjevíte. Zveme vás proto na výlet.
Související
-
Před 220 lety začala v Novém Jičíně výroba klobouků, buřinek, čepců nebo přileb
Předchůdcem současné firmy Tonak byla rodinná firmy Hückel. Její základy vznikly v roce 1799. Letos by se do Nového Jičína mohla vrátit busta zakladatele firmy.
-
Kunínský zámek je zase o něco zajímavější. První pokoj ozdobily hedvábné závěsy
K povolání kastelána patří také návštěvy u bývalých majitelů šlechtického sídla v zahraničí. Jaroslav Zezulčík si z posledních výprav dovezl zajímavý dar.
-
VisitKarvina.cz. Student chce na webu ukázat, že i Karviná se má čím pochlubit
Narodil se v Karviné, své město má rád, a tak se snaží informace o něm dostat do povědomí. A tak student Marek Konieczny vytvořil webovou stránku VisitKarvina.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.