Dílo Eduarda Ovčáčka připomene výstava i rozhlasový dokument

24. březen 2023

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) připomene dílo Eduarda Ovčáčka, který značnou část svého života spojil s Ostravou. Výstava má být poctou a poděkováním tomuto významnému umělci. Součástí bude i rozhlasový dokument z roku 2004.

Eduard Ovčáček (1933–2022) se do poválečných dějin nejen Ostravska výrazně zapsal. „Zejména tvůrčí hodnota jeho díla z něj učinila skutečnou součást městských, regionálních, československých i evropských dějin. Stal se ústřední postavou, která propojila umění druhé poloviny 20. století se současným uměním,“ uvedl ředitel GVUO Jiří Jůza.

V českém kontextu se jako jeden z prvních začal zabývat lettrismem. Tuto oblast nejhlouběji probádal, a dosáhl tak nejpozoruhodnějších výsledků v širokém středoevropském kontextu.

U příležitosti výstavy v ostravském Domě umění Český rozhlas Ostrava připomene osobnost Eduarda Ovčáčka pětidílným dokumentem, který byl natočen a odvysílán v roce 2004.

Vernisáž výstavy Eduard Ovčáček / EDAS se v Domě umění uskuteční 28. března v 17 hodin. K vidění bude do 21. května.

autor: tif
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...