Dílo Eduarda Ovčáčka připomene výstava i rozhlasový dokument

24. březen 2023

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) připomene dílo Eduarda Ovčáčka, který značnou část svého života spojil s Ostravou. Výstava má být poctou a poděkováním tomuto významnému umělci. Součástí bude i rozhlasový dokument z roku 2004.

Eduard Ovčáček (1933–2022) se do poválečných dějin nejen Ostravska výrazně zapsal. „Zejména tvůrčí hodnota jeho díla z něj učinila skutečnou součást městských, regionálních, československých i evropských dějin. Stal se ústřední postavou, která propojila umění druhé poloviny 20. století se současným uměním,“ uvedl ředitel GVUO Jiří Jůza.

V českém kontextu se jako jeden z prvních začal zabývat lettrismem. Tuto oblast nejhlouběji probádal, a dosáhl tak nejpozoruhodnějších výsledků v širokém středoevropském kontextu.

U příležitosti výstavy v ostravském Domě umění Český rozhlas Ostrava připomene osobnost Eduarda Ovčáčka pětidílným dokumentem, který byl natočen a odvysílán v roce 2004.

Vernisáž výstavy Eduard Ovčáček / EDAS se v Domě umění uskuteční 28. března v 17 hodin. K vidění bude do 21. května.

autor: tif
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.