Dolní Vítkovice se oficiálně otvírají lidem

16. listopad 2012

Dolní oblast Vítkovice se dnes rozroste o další unikát. V bývalé energetické ústředně odpoledne oficiálně otevřou malý Svět Techniky ve stylu příběhů Julese Verna.

Interaktivní expozice, která završuje první etapu proměny bývalých železáren, provede děti i dospělé historií průmyslu od parního stroje po současnost. Umožní jim třeba i vyrobit si vlastní elektřinu nebo nahlédnout do bájné ponorky kapitána Nema.

„Nabereme pár lopat uhlí, tím bych měl roztopit v kotli,“ říká průvodce David Hána a pomocí parního stroje odčerpává vodu.

Všechno si můžete sami vyzkoušet včetně mechanického jeřábu, který připomíná obří šlapací kolo pro křečky.

„U nás je přísně přikázáno všeho se dotýkat. Takže ta interaktivita spočívá v tom, že si všechno můžete vyzkoušet, na všechno si můžete sáhnout, na větší exponáty si samozřejmě můžete vylézt a hrát si s nimi,“ říká ředitel Světa Techniky Jakub Švrček.

První nápor lidí zažije nová expozice dnes odpoledne, kdy svět Julese Vernea přibližně o půl třetí oficiálně otevře brány.

„Budeme mít otevřeno sedm dní v týdnu. V pracovní dny vždy od devíti do sedmnácti hodin, o víkendech a státních svátcích otevíráme od deseti do osmnácti hodin,“ upřesňuje Švrček.

Zrození U6

Zpřístupnění malého Světa Techniky má být ale jen třešničkou v programu dnešního Dne D. „Máme takové sedmero věcí, které budeme představovat. Zaprvé je to vlastně zhodnocení té desetileté naší anabáze, jak rozvíjíme projekt Nové Vítkovice, následně budeme hodnotit uzavření první etapy. Potom je tu světová premiéra dokumentárního filmu Jany Chytilové, bude se křtít kniha Nové Vítkovice dnes. Bude to slavnostní odpoledne, kdy tu šestou energetickou ústřednu přejmenujeme na U6,“ vysvětluje šéf vítkovického holdingu Jan Světlík.

A právě nově zrozená U6 definitivně završila úvodní etapu proměny Dolní oblasti Vítkovice, kdy se podařilo zpřístupnit Vysokou pec č. 1 nebo proměnit bývalý plynojem v moderní aulu Gong.

Už příští rok by se pak měl začít rýsovat i tzv. velký Svět Techniky podle návrhu architekta Josefa Pleskota nebo třeba nová prodloužená ulice Ruská.

autor: Kateřina Daňková
Spustit audio