Folklorista Jan Rokyta by dnes oslavil osmdesátiny

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Rokyta
0:00
/
0:00

Jan Rokyta by se právě dnes dožil 80 let. Vzpomněli jsme na něj mj. v rubrice, kterou sám dlouhá léta připravoval a uváděl. A ve znělce stále zní jeho pevný hlas. Zazpívejte si s námi.

Jan Rokyta byl s ostravskou rozhlasovou stanicí spjat téměř celý profesní život. Výsostný muzikant, upravovatel, skladatel, organizátor, zakládající člen a umělecký vedoucí ostravské muziky Technik, autor a také dlouholetý průvodce pořadu Zazpívejte si s námi.

Jako hudební redaktor a dramaturg Československého a později Českého rozhlasu nahrál v rozhlasových studiích více než 1200 snímků a připravil pro posluchače stovky pořadů.

Pro Jana Rokytu bylo slovo folklor mnoha významů. „Folklór, to je vlastně zeměpis,“ říkával, když pracoval s lidovými písněmi. „U každé z nich pátráme, kde se narodila, nebo kde má svůj domov. Domov písně rozhoduje o jejím nářečí, o její melodice, tvaru, tempu, o všem, co s ní souvisí. Jiná písnička je od Domažlic a úplně jiná písnička je od Košic.“

V  hudebním odkazu Jana Rokyty dnes pokračují mnohé muziky, v tom rozhlasovém navíc jeho syn Jan Rokyta mladší.

autoři: Magdalena Múčková , tif
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.