Hejtmanství chce cestujícím v Moravskoslezském kraji nabídnout větší komfort

02543396.jpeg
02543396.jpeg

Cestující v Moravskoslezském kraji by měli mít v budoucnu větší komfort. Hejtmanství chce zrychlit odbavovací systém a zároveň jim spolu s dopravci nabídnout třeba bezdrátové připojení na internet ve vozech i na zastávkách.

„Dost často používám data v tramvajích, v autobusech. Cestou do práce si čtu noviny nebo projíždím sociální sítě,“ říká například pan Hynek Jahoda, který zrovna postává na zastávce s mobilem v ruce.

Také o několik generací starší Luděk Zajíc by bezplatné připojení na internet v regionálních spojích uvítal. „Určitě by to bylo lepší. Člověk by si mohl třeba při zpoždění okamžitě najít nový spoj, nebo se dozvědět, co se děje. Teď to řeším, až když přijedu na místo,“ dodává.

Moravskoslezský kraj už s dopravci možnost bezplatného internetu řešil. Například 3ČSAD, které zajišťuje městskou i příměstskou dopravu ve velké části regionu, už se na podobnou poptávku připravovalo v předstihu.

„Protože už jsme tyto trendy zaznamenali v dřívějších dobách, začali jsme všechny autobusy v posledních letech nakupovat už s Wi-Fi routery, takže jsme na to postupně připraveni. Tam, kde nejsou, dovybavíme. Očekávám, že během roku jsme schopni se i tomuto přizpůsobit,“ potvrzuje šéf divize osobní dopravy 3ČSAD Jakub Vyvial.

V nejbližší době ale bude jeho firma stejně jako další dopravci, kteří se zařadili do krajského systému ODIS, řešit hlavně výměnu staršího odbavovacího zařízení, které by mělo nahradit modernější a zkrátit tak lidem čekání na odezvu systému. Samozřejmostí pak podle hejtmanství v budoucnu budou platby pomocí bankovních karet nebo QR kódů.

Do konce roku pak chce kraj cestujícím nabídnout také speciální aplikaci pro chytré telefony. „Bude mobilní aplikace pro cestující, takový kapesní jízdní řád, ale personifikovaný, který vám ukáže, kolik jste projezdil, jak jste jezdil, kdy jste jezdil, jestli to mělo zpoždění... a ukáže vám to navazující spoje, které máte koupeny, jestli na vás počkají,“ vysvětluje náměstek hejtmana Jakub Unucka (ODS).

Na rozvoj tzv. chytrých projektů chce hejtmanství dát krajskému koordinátorovi dopravy ODIS zhruba 4,8 milionu korun. Část peněz má jít také na další elektronické panely na zastávkách.