Hudba z celého světa v Bruselu
Brusel je dnes nejen hlavním městem Belgie, díky přítomnosti spousty politických a vojenských institucí je považován i za hlavní město Evropy. Brusel stál, co se týká hudby, dlouhá léta ve stínu Londýna nebo Paříže, bližší pohled na tamní scénu ale dokazuje, že neprávem. Lidé z labelu WBM si dali tu práci a na albu Bruselská world music shromáždili osmnáct hudebníků z celého světa, kteří za svůj trvalý nebo dočasný domov zvolili Brusel.
„Nepovažuji se za Konžana ani Belgičana. Jsem Afropean,“ tvrdí o sobě raper Baloji, původem z Demokratické republiky Kongo, jedna z velkých hvězd moderní africké hudby žijící dnes v Bruselu.
Mezi bruselské rezidenty patří i legendární nigerijský kytarista Oghene Kologbo, elitní člen kapely Africa 70 zakladatele afrobeatu Fely Kutiho. Kologbo ale nesloužil pouze jemu, chválil si ho také James Brown, Stevie Wonder nebo Paul McCartney a v současnosti je členem mezinárodní skupiny World Squad, v níž vedle sebe hrají Afričané, Italové, Řekové a Belgičané.
V Bruselu se potkali také fenomenální maďarská romská zpěvačka Mitsoura s tuniským písničkářem Jawharem. Spojili se ve skupině Yallah Bye, mixující elektrobetay se severoafrickou hudbou. Výjimku ale tvoří krásná akustická skladba Wena Wena Mechi, důkaz, že když milujete svého boha, nepotřebujete k tomu, abyste svou víru dokázali modlitby nebo náboženské symboly. A už vůbec je nepřípustné ve jménu Boha někomu svou víru vnucovat a používat k tomu násilí.
Mezi horká bruselská želízka patří také tuarežsko-belgická skupina Kel Assouf.
Čtyřicetiletý hráč na koru N‘Faly Kouyaté pochází ze Senegalu. V roce 1994 obdržel od belgické vlády stipendium a odjel studovat hudbu do Bruselu, kde dodnes se svou ženou Muriel Finet žijí a vedou neziskovou organizaci. Postavou nepřehlédnutelného Kouyatého dobře známe coby elitního člena skupiny Afro Celt Sound System, která letos vystoupí i na Colours a od níž vedou inspirační nitky ke Kouyateho vlastní skupině Dunyakan, se kterou v Bruselu natáčí vlastní alba.
A rozloučíme se s náloží afrobeatu, cumbie a rocku od mezinárodní bruselské kapely La Chiva Gantiva, tvořené - a teď dobře poslouchejte - Kolumbijci, Francouzi, Belgičany a Vietnamci. Tak to zkrátka v Bruselu dnes chodí, ale nejen tam. Evropské metropole jsou na tom podobně. Díky přistěhovalcům to tam hudebně žije.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser