Je jako zjevení. Vítkovický zámek stojí uprostřed ryze industriální lokality

Výlet do historie vítkovického zámku vám zprostředkuje Petra Štrymplová
Kdysi byl vybudován jako reprezentativní vítkovické zázemí rodiny Rothschildů, která ovládala železárny, a sloužil taky jako centrální sídlo ředitelů podniku. Dnes zrenovovaný vítkovický zámeček s přilehlým parkem a altánem je jedinečné místo obklopené industriálním komplexem.
Zámek byl v minulosti označován také jako Zentralhaus, Vítkovický železárenský zámeček nebo taky Rothschildův zámek podle tehdejšího majitele železáren. Na vycházku do historie vás zveme spolu s Petrem Lexou Přendíkem.
Litinový altán z 19. století v zahradě vítkovického zámku
Altán sloužil v minulosti jako výstavní pavilon Vítkovických železáren k předvádění tehdy poměrně bohatého sortimentu železárenských výrobků. Převážel se v demontovaném stavu železnicí a jeho stěny se po opětovném postavení provizorně vyzdívaly.
Skelet pavilonku, kterému hrozil zánik na šrotištích, byl nalezen v zuboženém stavu v areálu Dolní oblasti Vítkovic, zpola zakopán v zemi. Jednotlivé díly pak prošly náročnou rekonstrukcí a byly znovu sestaveny za zámkem ve Vítkovicích.
Související
-
Sami a přece spolu. Společné česko-slovenské vysílání vás zavede do Vítkovic
Volné pokračování společného česko-slovenského vysílání Rádia Regina Stred a Českého rozhlasu Ostrava – 30 let sami a přece spolu vás zavede do Dolní oblasti Vítkovice.
-
Na návštěvě Rothschildova zámečku ve Vítkovicích
Velkorysou a pečlivě udržovanou zámeckou zahradu zabraly tovární haly. Takovou historii má místo v městské části Vítkovice, kde ale naštěstí dodnes stojí Rothschild...
-
Vítkovická ‚struha‘. Důležitá byla pro průmysl, sloužila i dětem
Byla ideální místem pro dětská dobrodružství, dospělým posloužila pro zalévání zahrádek a vítkovickým železárnám vedla vodu pro průmyslový provoz. Řeč je o vítkovic...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka