Jediné v Česku, Polsku a Rakousku. Unikátní stavědlo stojí na nádraží Ostrava-střed

Největší audioportál na českém internetu

Stavědlo č. 2 v roce 1977 na snímku M. Leštinského | Foto: NPÚ

Poslechněte si celou reportáž. Na nádraží Ostrava-střed natáčela Petra Štrymplová

Při čekání na vlak na perónu nádraží Ostrava-střed můžete vidět jednu unikátní stavbu. Jde o zrekonstruované železniční stavědlo číslo 2 z počátku minulého století.

Pro železnici je to velký poklad a chlouba, i když veřejnosti zatím přístupné není. Unikátní železniční stavědlo číslo 2 z roku 1905 stojí za frekventovanými kolejemi, byť na dohled od perónu nádraží Ostrava-střed. Je jediné typové v Česku, Polsku a Rakousku, i proto je chráněnou památkou.

O stavědlo se stará Správa železnic a pod dohledem památkářů prošlo v roce 2019 rekonstrukcí, po které tato památka prokoukla. Má nová okna, renovované schody či spravenou střechu a fasádu s režným zdivem.

Pojďte si stavbu prohlédnout v naší reportáži. Průvodci vám budou památkářka Alena Borovcová, ředitel Železničního muzea moravskoslezského Vojtěch Hermann a Ivo Axmann ze Správy železnic.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.