Jitřenka východu. Kdy a kde se vzalo toto poetické pojmenování Frenštátu?

5. prosinec 2022

Zveme vás na lákavý výlet do druhé poloviny 19. století a do prvních dekád nového, a sice do společenského a literárního salonu ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Do druhé poloviny 19. století byl Frenštát malé podhorské městečko. Než ovšem raketově nastartoval jeho mohutný rozvoj v čele s prvním českým starostou, vlastencem a obrozencem Valentinem Kostelníkem. Frenštátu se přezdívá Jitřenka východu a v této pokrokové a osvícené atmosféře probíhají taky zajímavá setkání v salonu Kostelníkovy vnučky Bohušky Křenkové. Jeho podobu ukazuje stálá muzejní expozice a nejen o tom jsme si povídali s vedoucí muzea Alenou Figarovou.

Rekonstrukce společenského kulturního literárního salonu Bohušky Křenkové v časech, kdy městečko dostalo přízvisko díky rozvoji Jitřenka východu
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.