Kauza vlakového neštěstí ve Studénce vrcholí, rozsudek může padnout už dnes

7. prosinec 2017
Tragická nehoda vlaku u Studénky

Jeden z nejsledovanějších procesů v Česku míří ke konci. Soud dnes vynese rozsudek v kauze vlakového neštěstí ve Studénce. Potvrdila to mluvčí novojičínského soudu Pavla Nippertová. V srpnu 2008 narazil mezinárodní rychlík do spadlého mostu, který se zřítil na kolejiště. Zemřelo při tom osm lidí a desítky dalších se zranily. Obžalobě z obecného ohrožení čelí desítka mužů převážně ze stavebních firem.

Závěrečnou řečí dvou obžalovaných bude dnes u soudu v Novém Jičíně pokračovat projednávání tragického železničního neštěstí. Po jejich ukončení soud pravděpodobně vynese rozsudek. Deseti obžalovaným za obecné ohrožení hrozí tresty od tří do šesti let vězení. Původně měl soud vynést rozsudek až příští rok v březnu. Termín se ale změnil.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky.

Obžalováni jsou tři pracovníci generálního dodavatele stavby, společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia), pět zaměstnanců subdodavatele - firmy Bögl & Krýsl, pracovník Správy silnic Moravskoslezského kraje, jenž měl na stavbu dohlížet, a osoba samostatně výdělečně činná, která pro subdodavatele pracovala.

Státní zástupce Aleš Kopal požaduje všechny uznat vinnými z obecného ohrožení a uložit jim i tresty zákazu činnosti. Tresty navrhuje nepodmíněné v rozmezí od tří do šesti let. Naopak obhájci obžalovaných vinu odmítají a žádají zproštění obžaloby

Spustit audio
  • Zpráva
  • nehoda
  • železnice
  • úmrtí
  • soud
  • Studénka