Křížem krajem: Kostel sv. Marie Magdaleny v Horním Městě

25. srpen 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Interiér kostela sv. Marie Magdaleny v Horním Městě.

Kostel svaté Marie Magdaleny stojí v Horním Městě u Rýmařova od počátku 17. století. Ve svém interiéru ukrývá zajímavý výjev. Vedle trnité pouti Ježíše Krista tu pozorný návštěvník najde historickou hornickou výmalbu.

Zobrazuje prostý rumpál, odvětrané šachty a upracované horníky. Kostelní výjev je jedinečným dokladem místní historie. Takhle totiž vypadal všední den těžařů drahých kovů a železné rudy.

"Už v pravěku jsou tady první doklady rýžování zlata. Středověká těžba začala někdy ve 12. nebo 13. století. Hodně se tady těžilo stříbro, později také železná ruda, která se stala výnosnější," říká rýmařovská historička a muzejnice Petra Malá.

Kostel se letos začal více otevírat veřejnosti. Hostil Noc kostelů a také několik komentovaných prohlídek. "Kostel je otevřený samozřejmě v rámci mší. Kdyby se ale turisté chtěli podívat dovnitř v mimořádný čas, stačí se domluvit v informačním centru v Rýmařově na komentované prohlídce," dodává historik Městského muzea Rýmařov Michal Vyhlídal.

Další podrobnosti zazněly v magazínu Křížem krajem - viz "Přehrajte si celý příspěvek" pod nadpisem tohoto článku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.