Létající ještěrky v ostravské zoo mají mladé

6. květen 2020 12:39

Skupina drobných pestře zbarvených ještěrek holaspisů létavých je v ostravské zoo k vidění v jednom z terárií Pavilonu evoluce. Mláďata ale obývají chovatelské zázemí zahrady. Od začátku roku se zde podařilo odchovat devět mláďat této létající ještěrky.

Samice kladou vejce o velikosti asi jednoho centimetru. Snůšku chovatelé přemísťují do inkubátoru a další odchov pak již probíhá odděleně od rodičů.

„Důvodem je skutečnost, že rodičovská péče u většiny plazů spočívá pouze v nakladení vajíček. Po vylíhnutí jsou plazí mláďata zcela samostatná, takže péči rodičů nevyžadují. Naopak by hrozilo, že by mohla být svými rodiči považována za kořist a tudíž pozřena,“ vysvětlila mluvčí zoo Šárka Nováková.

Inkubační doba u holaspisů trvá zhruba 65 dní, mláďata po vylíhnutí měří 3–4 cm. Jejich potravu tvoří například octomilky nebo čerstvě vylíhlí cvrčci, dospělci se pak živí středně velkými cvrčky, malými sarančaty a jinými bezobratlými přiměřené velikosti.

Holaspis létavý dorůstá délky do 13 centimetrů a jako jediný zástupce ještěrkovitých je schopný plachtit vzduchem. Uvádí se, že dokáže skokem a následným plachtěním překonat vzdálenost až 30 metrů.

„K letu není nijak přizpůsoben, ale váží pouhé dva gramy a jeho drobné kosti obsahují vzduchové kapsy, což mu napomáhá při leteckých manévrech. Tuto schopnost využívá zejména při úniku před nebezpečím,“ dodává mluvčí.

Ve volné přírodě se holaspisi létaví vyskytují od západní Afriky až po Tanzánii a zatím nepatří k ohroženým druhům.

Spustit audio

Související