Městská policie v Karviné testuje jeden z nejmodernějších kamerových systémů v Česku

Pouliční kamery už nejsou jen obyčejným sledovacím zařízením. Jeden z nejmodernějších systémů v Česku využívá městská policie v Karviné. Ovládá zhruba 150 kamer, které samy odhalí přestupky anebo podezřelé chování na ulici. Pokud se něco takového stane, na místo nemusí ani vyjíždět hlídka.

Petr Bičej, ředitel Městské policie Karviná popisuje, co chytré kamery umí. Rozeznají auta, zapamatují si, kudy projížděla, dá se takto vlastně automaticky sledovat i podezřelá osoba. Slouží to pak jako důkaz například při správním řízení.

0:00
/
0:00

„A pak zejména pro šetření policie, kdy je natočeno vloupání a policie pak sleduje trasy těch pachatelů. A samozřejmě kriminalisté s místní znalostí ty pachatele velmi dobře znají a dokáží si je velmi dobře vytipovat,“ dodává Petr Bičej.

Kamery je možné nastavit tak, aby chránily cíleně stěny a plochy proti nájezdům sprejerů. Dokážou odhalit podezřelé chování i spočítat osoby. Zvládnou rozeznávat obličeje, zatím není ale využití této funkce dořešené.

„Trochu narážíme na legislativní nouzi a ta se řeší. Ale podle toho, jaké mám informace, předpokládám, že Policie ČR bude moci využívat i toto,“ říká Petr Osif z karvinského magistrátu.

Už to podle něj ani nejsou kamery, spíše jakási čidla a není možné sledovat všechny najednou. Celý systém je postavený hlavně na tom, aby shromažďoval data a informace, třeba podle potřeby kriminalistů.

Tento karvinský systém by tak mohl narazit na jiný problém – na nutnost posílit bezdrátovou datovou síť ve městě. To je ale v plánu.

Spustit audio
autor: mrk

Související