Minerální pramen vykouzlil v podhůří Beskyd Travertinovou kaskádu

S geologem a šéfem Geoparku Podbeskydí Daliborem Kvitou hovořila redaktorka Naďa Čvančarová.
Na první pohled nenápadný vodní pramen dokáže kolikrát udělat v přírodě divy. V obci Tichá v podhůří Moravskoslezských Beskyd je toho důkazem Travertinová kaskáda. Zajímavý hydrogeologický útvar vznikl právě díky silně mineralizované vodě. Místo je od roku 1988 přírodní památkou.
Místo najdete poměrně snadno – nejnižší část celé chráněné oblasti leží jen pár metrů od hlavní komunikace v obci Tichá. Na přírodní památku upozorňuje značení a informační tabule, stejně jako dřevěné oplocení, kolem kterého je možno poměrně pohodlně vystoupat nahoru podél kaskády až k samotnému prameni.
„Travertin je forma sladkovodního vápence, který se usazuje z vápenitých pramenů nebo na potůčcích, které mají ve vodě větší obsah vápníku,“ vysvětluje geolog a šéf Geoparku Podbeskydí Dalibor Kvita.
Celá oblast je součástí Geoparku Podbeskydí, který je od roku 2014 jedním ze šesti Národních geoparků v České republice.
Celá kaskáda je dlouhá asi 120 metrů a vypadá jako val, do kterého někdo vysekal nesouměrné schůdky a prahy. V nejvyšších částech měří až tři čtvrtě metru.
„Travertinové kaskády nebo výskyty travertinu jsou pro Karpaty poměrně typickým prvkem, nicméně jsou to útvary, které jsou poměrně hodně křehké a náchylné na poškození. Navíc tahle Tichavská kaskáda je vyvinutá v poměrně neobvyklejším tvaru,“ dodává Kvita.
V okolí Travertinové kaskády se rozprostírají dubohabrové lesy, místy s příměsí smrku. Mezi chráněnými druhy rostlin je tady možné spatřit například lýkovec jedovatý, pětiprstku žežulník nebo vstavač mužský.
Související
-
Mezi turistické zajímavosti Novojičínska patří Jesenická kyselka
Zita, Franz, Josef, Herma, Lipový a Hedva. Tak se jmenuje šest minerálních pramenů, které vyvěrají v Jeseníku nad Odrou. První zmínky o nich pocházejí z poloviny 19...
-
Podlesí, Bohem zapomenuté místo, se probouzí k životu
Přibližně pět kilometrů za Budišovem nad Budišovkou je vesnička Podlesí. Dříve v ní žilo na 150 lidí, dnes jich je šedesát a více se obec zalidní snad jen o víkende...
-
Úspěšné lázně Darkov vznikly tak trochu omylem či náhodou
Lidé odpradávna využívali léčivou moc slané vody, která vyvěrala v malých studánkách na území dnešní Karviné. Teprve až neúspěšný pokus barona Besse z Chrastiny o n...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka