Miroslav Sehnal: Kostka cukru. Drsný příběh bez patosu
Několik dní života matky a syna. To by mohl být námět na idylickou povídku. Ale není, protože Rolf a jeho máma žijí v Berlíně v době druhé světové války. Drsný příběh bez patosu vypráví o situacích, které Rolf už nepovažuje za výjimečné.
Soubor povídek, fejetonů a veršů v knize s názvem Nevinní nepatří k četbě, kterou nazýváme oddechová. Hlavními postavami ve většině příběhů jsou nejnevinnější z nevinných – děti, které dospělí vtáhli do světa válečného násilí, ve kterém se nedokáží orientovat. Vnímají zkresleně dobro a zlo, trpí za věci, na nichž nenesou nejmenší vinu. Nerozumí pojmům ideologie, fanatismus, nacionalismus nebo šovinismus a nemají ani tušení, co všechno lze jejich jménem páchat...
Nevinní je kniha, která nás chce varovat, říká autor povídky Kostka cukru Miroslav Sehnal. Hledá kontinuitu mezi minulostí a současností a zároveň se ptá, jací vlastně jsme.
Kostku cukru uslyšíme v podání herce ostravského divadla Komorní scéna Aréna Adama Langera.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.