Mladíci obvinění ze zapálení kostela zřejmě chystali další zločiny, soud je poslal do vazby

5. srpen 2017
Zprávy , Zprávy

Soud ve Frýdku-Místku poslal do vazby dva muže obviněné ze zapálení vzácného kostela v Třinci-Gutech. Státní zástupce Josef Šuhaj navrhl vazbu, protože by muži podle něj mohli pokračovat v trestné činnosti.

U jednoho z obviněných prý rovněž hrozilo, že by se mohl vyhýbat trestnímu řízení. Jednomu z obviněných hrozí až 15 let vězení. Druhému ještě není 18 let, a proto by mohl dostat trest nižší. Pro třetího obviněného podle Radiožurnálu státní zástupce vazbu nenavrhl.

Důvodem, proč státní zastupitel podal návrh na vazbu je také to, že by obvinění mohli pokračovat v trestné činnosti. Není známo, že by už něco spáchali před zapálením kostela.

„Předtím ne, ale plánovali něco potom. Prozatím to je všecko, co mohu říct. Doufám, že zjistíme něco bližšího,“ řekl státní zástupce Pavel Šára. Motiv činu zatím není jasný.

Třetí obviněný je vyšetřován na svobodě a státní zastupitelství u něj návrh na vazbu nepodalo. „Byl to takový okrajový pachatel a byl to spíš pomocník, který víceméně pomohl odhalit tu trestnou činnost,“ řekl Šára.

Dřevěný kostel Božího těla v Gutech pocházel z 16. století. Byl cennou památkou s mnohým původním vybavením a obrazy z první poloviny 16. století. Hmotné škody půjdou podle předběžných odhadů do desítek milionů korun, historická ztráta je ale nevyčíslitelná.

Záhy po požáru se začalo uvažovat o obnově kostela. Většinu nákladů by měla pokrýt pojistka, o další náklady je připraveno podělit se ministerstvo kultury a město, připravuje se také veřejná sbírka a počítá se s příspěvkem vlastníka památky, tedy místní farnosti.

autor: teb | zdroj: ČTK
Spustit audio