Multiinstrumentalista Miroslav Večeřa by měl osmdesát

O Mirkovi Večeřovi, který by měl právě 80, psal dobový tisk jako o multiinstrumentalistovi, a tohle slovo jej charakterizuje i dnes ve slovníkových heslech včetně Wikipedie.

Vystudoval hru na flétnu, ale uměl na saxofony všech velikostí, na co sáhnul, to mu hrálo pod rukama, báječně ovládal i nejcennější hudební nástroj, lidský hlas, zpíval po muzikantsku, bez pěveckých manýr, ale o to upřímněji.

Miroslav Večeřa byl členem nového ORO už od roku 1963, to měl něco přes dvacet, postupně stál u zrodu Flaminga, Bukanýrů, v 70. letech vytvořil vlastní skupinu Alternativa, patřil k nejvýraznějším osobnostem ostravského kulturního života skoro třicet let. A to nejen v oblasti běžného popu nebo jazzu, zajímal se o hudební historii, pro ostravskou televizi upravil a v našem studiu s Bukanýry nahrál řadu starých dělnických a hornických písní, však jsme je už v Tónech připomínali.

Jak jsme už řekli, Mirek byl multiinstrumentalista, a byl taky muzikantem multižánrovým, spolupracoval s cimbálovou muzikou Technik Jana Rokyty, posléze se naučil sám hrát na cimbál a vytvořil vlastní skupinu Čarda. Dochovalo se pár snímků.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...