Na Jamajce už se závoděním skončil, loučení ve světě začne Bolt v Ostravě

27. červen 2017

Chce se rozloučit na vrcholu velmi úspěšné kariéry, nejlépe tím, že k 11 titulům mistra světa přidá další zlaté medaile. Sezóna mítinků ale začne pro Jamajského sprintéra Usaina Bolta na místě, které důvěrně zná. V Ostravě, při Zlaté tretře.

Místní organizátoři si největší hvězdu světové atletiky opečovávali po celou dobu její kariéry. A Usain Bolt jim přízeň oplácí už devátou návštěvou. Tenhle mítink si pro svou rozlučkovou sezónu vybral bez váhání.

„Bylo to trochu náročné, protože většina mítinků bude až po mistrovství světa. Takže jsem neměl moc možností. Ale jeden z mítinků, kam jsem vždycky věděl, že chci přijet, byl ten v Ostravě. Už na začátku minulé sezóny jsem organizátorům říkal: Hele, udělejte to ve správném termínu, ať mám šanci přijet a závodit tady na posledy. Určitě jsem chtěl přijet,“ říkal Usain Bolt.

A manažer mítinku Alfonz Juck i špičkováním ukázal, jak výjimečná je vzájemná přízeň. Prý mají pro Boltův start na stovce připravenou neoblíbenou dráhu číslo 1, když je tedy ta jednička. „Jsem připravený,“ smál se Bolt. Ale manažer rychle ujistil, že Bolt dostane pětku, tedy jako obvykle dráhu uprostřed.

Zatímco je naprosto jasné, co dělal Bolt v posledních deseti letech – běhal, lámal světové rekordy, vítězil a bavil diváky, tak na otázku, co by mohlo být za 10 let, když letos kariéru ukončí, absolutně nenašel odpověď. „Jak se vidím? Netuším. Snad ne s pivním pupkem!“ smál se sprinter.

Což by při vypracovanosti jeho postavy a tím, jak se svaly mění v tuk, mohlo nastat. Ale Usain Bolt nechce dopustit. A je dost možné, že třeba zase přijede na Zlatou tretru. A že ne sám.

„Doufám, že pořád budu dělat něco u atletiky. Co nejvíc chci tomuhle sportu pomoct. Možná budu mít děti, budu ženatý. Nikdy nevíte. Uvidíme, co se stane,“ přemýšlí.

S větší jistotou se dá tvrdit, co se stane na Zlaté tretře ve středu večer. Bolt poběží jako největší favorit stometrovou trať.

autor: kyk
Spustit audio