Na jevišti se „lady soul“ stále cítí mladě. Marii Rottrové je osmdesát

13. listopad 2021

Je noblesní dámou českého popu a její jméno synonymem pro charisma, kultivovaný projev a energii. Marie Rottrová je dnes již legendou, jejíž romantické písně miluje už několik generací posluchačů.

Usměvavá zpěvačka, které se přezdívá „lady soul“, obohatila českou popmusic o hity jako Řeka lásky, Měli jsme se potkat dřív, Ten vůz už jel, Dívka, která spí jen tak, To mám tak ráda, Zřejmě letos nikde nejsou kytky či Střapatá nohatá holka. Ostravská rodačka také léta moderovala v televizi svůj pořad Divadélko pod věží. A na prahu osmdesátky, kterou oslaví v sobotu, udivuje stále mladistvým zjevem a vitalitou.

Čtěte také

„Je krásné, když má člověk v sobě něco, co rozsvítí lidi kolem, co je povzbudí. To je moje motto,“ tvrdí umělkyně, jejíž písně se vždy vyznačovaly výraznými texty. K často hraným patří i její duet s Pavlem Bobkem S tím bláznem si nic nezačínej či verze písně She's Gone skupiny Black Sabbath, kterou Jaromír Nohavica otextoval jako Lásko, voníš deštěm. Za svou kariéru nazpívala přes 600 písniček, celkem má na svém kontě více než 20 alb.

„Do koncertů vkládám zvláštní velké emoce, které ze sebe běžně vůbec nevydám. Já se na jevišti cítím velmi mladě, mám v sobě spoustu energie a taky jí ze sebe hrozně moc vydám,“ svěřila se jednou. I to je asi důvodem, že navzdory deklarovanému odchodu v roce 2013 nakonec tehdy nečekaně připravila šest vánočních koncertů a od té doby koncertuje dál.

Letos necelý měsíc před osmými kulatinami odzpívala hodinový blok písní v rámci akce Český mejdan s Impulsem, která byla kvůli pandemii koronaviru posunuta z loňského roku na letošek.

Sama podle svých slov nikdy nepatřila do hlavní skupiny českého showbyznysu: „Dělala jsem si muziku z Ostravy a nikdy jsem také nebyla zpěvačka pro nejširší vrstvy. Taková ta nenáviděná a milovaná zároveň.“ V ostravském televizním studiu si do svého pořadu Divadélko pod věží zvala řadu známých osobností a nazpívala tu i několik duetů (mimo jiné s Karlem Gottem).

Čtěte také

K hudbě ji to táhlo odmala, otec hrál na varhany a matka zpívala v operetě. Zpívat brzy začala i Marie, která k tomu hrála na klavír. Vyrůstala na hudbě Arethy Franklinové či Diany Rossové. Na začátku 60. let se prosadila v televizní soutěži Poprvé před kamerou, později nahrála několik písní s ostravským rozhlasovým orchestrem. V té době pracovala ve spořitelně a vystupovala s ostravskými skupinami Samuel a Majestic.

Mezi hvězdy české popmusic se prosadila po roce 1969, kdy začala zpívat se skupinou Flamingo (později nuceně přejmenované na Plameňáky). První dlouhohrající desku s Flamingem vydala v roce 1970, zpívala na ní s Petrem Němcem. Po jejím úspěchu spolupracovala se všemi velkými tanečními orchestry oné doby. Učarovala jí soulová hudba, zpívala převzaté skladby s českými texty Jaroslava Wykrenta, Jiřiny Fikejzové, později Jaromíra Nohavici. Několik písní si sama složila. Vystupovala často i v zahraničí.

Flamingo

Z pódií se vytratila v roce 1988, kdy se podruhé vdala a přestěhovala do německého Stuttgartu. Její comeback přišel v roce 1998, kdy natočila album Jeřabiny a další Podívej z roku 2001 v produkci Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského ze skupiny Neřež, s nimiž začala úzce spolupracovat. Další studiovou nahrávkou po osmi letech se stalo album Stopy: „Já nechávám věci plynout, do ničeho se nehrnu,“ řekla tehdy zpěvačka k dlouhé nahrávací pauze.

K památným patří její vystoupení na festivalu Rock for People v roce 2010, kde jejím hitům aplaudovaly tisíce lidí, přestože mezi nimi byli především příznivci rocku: „Na jevišti jsem snad ještě opravdovější a vřelejší než dřív, protože jsem už žena v letech a mám určité zkušenosti. Písničky a jejich texty vnímám trošku jinak, stejně jako přízeň publika, na které mám větší napojení, než jsem mívala v mládí,“ svěřila se a v jednom rozhovoru.

VE VYSÍLÁNÍ SI POSLECHNĚTE

Sobota: 20:04 Slavíci v krabici

Neděle: 16:04 Hvězdné návraty

V TELEVIZI NA ČT1 SLEDUJTE

Sobota 22:00 Marie Rottrová: To mám tak ráda

Úspěch jejích písní zrcadlilo i umisťování v první desítce nejoblíbenějších v hudební anketě Zlatý slavík. V roce 2010 ji Akademie populární hudby uvedla do Síně slávy. V témže roce o ní vyšla monografie autorů Miroslava Graclíka a Václava Nekvapila. A v říjnu 2019 se stala spolu s fotografem Jindřichem Štreitem prvními umělci, kteří mají své hvězdy na Jantarovém schodišti slávy v Ostravě – kovové hvězdy spolu s pamětní deskou jsou umístěné na schodišti věže Bolt Tower, tedy bývalé Vysoké peci číslo 1 v Dolní oblasti Vítkovic.

Čtěte také

Letos v srpnu Rottrová sklidila aplaus návštěvníků festivalu Brod 1995 v Českém Brodě, kde svými písněmi rozezpívala a roztančila publikum, v němž byly tři generace posluchačů a mnozí přišli na hudbu jiných žánrů: „Pro autogram si chodí i mladí lidé, tak si říkám, že když moje písničky osloví i je, snad opravdu za něco stály,“ svěřuje se zpěvačka, která ke všemu přistupuje s optimismem. Vloni natočila po devíti letech novou píseň, jmenuje se Cesta a vznikla pro šestidílnou krimi sérii Zrádci režiséra Viktora Tauše.

Marie Rottrová a kapela Nedivoč

Její stále svěží vzhled a vitalitu mají prý zčásti na svědomí geny. „Celý život jím střídmě a večeřím jen saláty... Po obědě už nikdy nejím dezert. Mám záklopku a přesně vím, kdy přestat,“ vysvětlila. Má taky hodně přirozeného pohybu. „Běhám okolo našeho domu,“ řekla, žije na okraji Prahy.

K její spokojenosti přispívá i vztah s třetím manželem, za kterého se provdala v roce 2016 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově: „Milan stál o náš vztah a nenechal se odradit. Dal mi lásku, kterou jsem dřív neměla,“ přiznala Rottrová.

Z prvního vztahu má dva dospělé syny, oba jsou úspěšnými hudebními skladateli.

autor: tif | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?