Na likvidaci plevele horkou vodu. Slezská Ostrava se zřekla chemikálií

12. listopad 2016
Zprávy , Zprávy

Slezská Ostrava likviduje plevel kolem cest a chodníků čistou vroucí vodu. Připojila se tak k několika městům v Česku, která přestala používat chemikálie. Jinak se plevel běžně ničí herbicidy s obsahem glyfosátu. Jeho možný zákaz kvůli škodlivým účinkům řeší Evropská komise i Česká republika.

„U cest kolem obrubníků zůstává hlína nebo prach. V tom se usadí rostliny a ty potom prorůstají tím asfaltem, rozbíjí dlažby. A toto je přístroj na likvidaci toho plevele. Voda, která z toho jde, má 96 stupňů,“ popisuje řidič a zámečník Technických služeb Slezská Ostrava Jan Heinich.

„Pomoc to je v tom, že to nemusíme dělat ručně, výsledek je trvalejší,“ dodává vedoucí provozu Filip Schneider.

Především ale tento stroj nahradí chemikálie. „Používali jsme hodně herbicid roundup. Je velice účinný, ale nejenom, že je neekologický – prochází do podzemních vod, podle posledních výzkumů je karcinogenní,“ říká vedoucí obchodního oddělení technických služeb Jiřina Galiková.

„Dlouho jsme hledali nějakou cestu, jak se tomu chemickému užívání vyhnout. A to si myslím, že jsme splnili,“ dodává Galiková.

Brzy to budou muset udělat i ostatní správci městských komunikací a zeleně. Evropská komise sice prodloužila registraci podobných preparátů s obsahem glyfosátu, který ve velkém používají hlavně zemědělci, do konce příštího roku, doporučila ale omezení. Ta chystá i Česká republika.

Bude zcela zakázáno používat některé přípravky na ochranu rostlin v obcích a městech. Toto nařízení by mělo začít platit na jaře roku 2017,“ potvrzuje mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

V zimním období se o plevel postará mráz. Stroje, které ho doslova uvaří, vyjedou do ulic opět na jaře.

autor: Petra Sasínová
Spustit audio