Nadšenci zachránili historickou budovu zakladatelů kopřivnické Tatry

11. říjen 2016

Nechybělo mnoho a místo historické stodoly v parku v centru Kopřivnice mohl být jenom trávník. Místní architekti a nadšenci ale demolici budovy poblíž vil rodiny Šustalových zabránili a teď v ní připravují galerii. Ta má ukazovat lidem díla art brut, které tvoří umělci s duševní poruchou.

Když před dvěma lety dělníci při bourání budov bývalého depozitáře kopřivnického technického muzea odkryli historické prvky na jedné ze štítových stěn, spustili členové komise pro architekturu poplach. Nakonec se jim na poslední chvíli podařilo prosadit, aby radní zastavili demolici objektu. Garantem jeho rekonstrukce se pak stal architekt Kamil Mrva.

„To je jeden z posledních historických objektů v rámci té centrální zóny. Tak jsme bojovali o záchranu,“ říká architekt.

Inspirací pro Galerii Galaxie je dílo autistické dívky Lucie z Kopřivnice. První žákyně Magdalény Holubové maluje obrázky, které spolek Purpura vydává na pohlednicích.

„Mluvíme o umělcích, kteří jsou jaksi z okraje společnosti, nebo jsou to lidé ohrožení sociálním vyloučením, nebo to mohou být lidé s mentálním postižením, duševním onemocněním nebo autismem,“ říká Magdaléna Holubová, předsedkyně spolku Purpura, který místo přeměňuje.

Kvůli nutnosti shánět peníze z darů probíhají práce na stavbě galerie po etapách. Teď se nadšenci zaměřili na prostor před budovou.

Vedoucí spolku Purpura Magdaléna Holubová s kresbou od autistky Lucie

„Využíváme kopřivnické dlažby, původních vlastně žulových kostek. Realizuje se tam terasa dřevěná, která bude sloužit jak pro výstavu, tak i kulturní akce,“ popisuje Kamil Mrva.

Otevření Galerie Galaxie plánují nadšenci na Lucii v prosinci příštího roku při každoročním happeningu s názvem Lucie (světlo).

autor: Michal Polášek
Spustit audio