Nadšenec do pravěku přestavěl zahradní boudu na muzeum. Dělá v něm i exkurze pro školy
Boudu na své zahradě v Hlučíně přestavěl na muzeum pravěku. Řeč je o amatérském historikovi Jiřím Sonnkovi. Sám si vyrobil třeba napodobeniny zbraní lovců mamutů nebo sošky Venuší. Ve svém muzeu provádí i děti ze základních škol.
Nevelké místnosti vévodí nástěnná malba pravěkých zvířat. Pravěk tady ale připomíná všechno – oštěpy, sněžnice nebo napodobeniny nožů lovců mamutů.
„Měl jsem výstavu v Hlučínském muzeu a někam jsem ty exponáty musel umístit. Manželka mi to dávala pod postel a chtěla mi to vyhodit. Tak jsem využil stavební boudu, kterou jsem vymaloval, a namontoval exponáty,“ říká pan Jiří Sonnek.
Muzeum Jiřího Sonnka je rozděleno na dvě části. Jedna se zabývá pravěkem a druhá peruánskou planinou Nazca a výrobou provazů. „Ty jsou potřeba na výrobu sítí, vorů, na svazování provazových mostů. Ti naši předkové ty provazy využívali všude,“ připomíná Sonnek.
Jiří Sonnek si u svého muzea vyrobil i polystyrenový model mamuta v životní velikosti. „Na polystyren je nanesena sádra a ten obraz jsem vyryl tak, jak je v jedné francouzské jeskyni. Právě ta velikost dává ten pocit, že ti lidé mohli ta zvířata ochočit,“ dodává.
Ve svém muzeu tento nadšenec do pravěku dělal i exkurze pro školy. „Když už je tady zavedu, tak to zatmím, ať je to jako v té jeskyni. Zabubnuji jim na šamanský bubínek, který tady mám. A to se těm dětem líbí nejvíc,“ usmívá se pan Sonnek.
V budoucnu chce své muzeum ještě doplnit, a to třeba o další nástěnné malby.
Související
-
Jiří Dudek má na svědomí největší tuzemskou sbírku souvků
Jestli si myslíte, že pravěcí lovci nemohli použít na výrobu své pazourkové sekyrky dámské silonové punčochy, pak vás při troše nadsázky vyvedeme z omylu. Přesně to...
-
Nejstarší český dinopark najdete u Města Albrechtic. V unikátní galerii Eldorádo jsou i pohádkové b
V části Města Albrechtic Hynčice na Bruntálsku je unikátní soukromá galerie s názvem Eldorádo. V 50. letech minulého století ji ve své zahradě založil bývalý malíř ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.