Návrat slezské orlice. Zmizelá část památníku obětem sedmidenní války se vrací do Orlové

„Socha, která tady bude stovky let.“ V kamenolomu museli pro slezskou orlici vylomit obří kameny

Mohutná socha orlice s rozepjatými křídly už co nevidět zaplní prázdné místo na památníku českým obětem sedmidenní války v Orlové. Původní orlice byla před 85 lety podle historiků stržena polskou okupační správou. Dramatický je i vznik kopie pětimetrového sousoší, které kromě orlice tvoří také několik postav. Chyběly dobové snímky pro vytvoření sádrového modelu, a sehnat tak obří kusy pískovce nebylo pro sochaře Martina Chmelaře vůbec jednoduché.

„Koukneme se, co v Teplicích nad Metují nachystali. Kameny po nějakých 15 tunách. Takže na nás čekají drobečci. To je základ slezské orlice,“ říká sochař Martinem Chmelařem, se kterým jsme se vydali do kamenolomu. 

Materiál je připravený

Před námi je stěna, stojíme před obřím kvádrem. Jaké jsou první dojmy? „ Velikost je úžasná, mám z něj velkou radost. Pískovec. Má velké procento křemíku, takže je kámen houževnatější,“ ukazuje sochař.

Někde jsou vidět i zarůstající praskliny. A další kusy by měly být opodál. „Je to výzva. Šel jsem do toho, protože se sochař tak často nedostane k tak velké věci. Teď je důležité, že materiál je připravený,“ pochvaluje si.

Nad obřími kusy kamene dumá sochař s vedoucím lomu Josefem Cibulkou, jak nejlépe hmotu rozdělit. „Pro mě to je dílo, které musí udělat české ruce. Bude to tady na desítky, stovky let. Tímto se budou chlubit generace, které přijdou po nás,“ odhaduje Cibulka.

Pět metrů na výšku

Dorazili jsme do zpracovatelské dílny, kde se bude s obřími kameny ještě dále pracovat. Socha má 5,3 metrů na výšku a pro nás to znamená vylomit kameny nadstandardně velké proti naší běžné výrobě. Toto je kámen, který bychom za normálních okolností ani nelámali, protože to pro nás nemá využití. Stěna je schopná nám ten kámen dát,“ ukazuje vedoucí lomu.

„Původní požadavek byl tři kameny, ale jelikož jeden kámen by vážil řádově 22 tun, což by znamenalo problém s manipulací, jenom ho dostat z lomu, a pro sochaře by byl problém ho opracovat, otáčet, nakonec jsme se rozhodli, že by bylo lepší to dělat z pěti kamenů. I tak jsou ty kameny nadstandardně velké,“ dodává vedoucí lomu.

autoři: Andrea Brtníková , prh
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.