Návrat slezské orlice. Zmizelá část památníku obětem sedmidenní války se vrací do Orlové

Najednou si uvědomíte, že se schováváte pod křídlem, už to není jen masa kamene, pochvaluje si sochař

Z neforemné masy pískovce už je jasně viditelná silueta orlice, s každým kamínkem, který během práce sochaře Martina Chmelaře od kolosu odlétává, jde čím dál jasněji rozpoznat majestátní hlava, zobák, křídla. Socha stojí na točně, kterou pro tyto účely musel mladý sochař vyrobit. Jde práce podle plánu? Poslechněte si celý díl seriálu.

Z kamenů, které se před rokem vybírali z lomu, by si málokdo uměl představit budoucí sochu, problém to bylo i pro sochaře Martina Chmelaře. „Zcela upřímně, když jsem to poskládal na hromadu, přišlo mi to jako obrovský, kamenný věžák. Nevěděl jsem, kde začít,“ popisuje první dojmy.

Mladý sochař z obřích kvádrů odsekal trpělivě 15 tun kamene. Slezská orlice se opravdu rýsuje, tam nahoře už je zobák, křídla.

„Teď musím říct, že je to radost, protože celý kolos je na točně, kterou jsem musel pro tento účel vyrobit, takže jsem měl trošku strach. Ale jak vidíte, orlice drží,“ říká spokojeně.

Martin si bere do ruky dlátko a začíná pracovat. Ze sochy odlétává hodně ostrých kamínků. „Když mě něco rozhořčí, vybiju si zlost za pomoci kladiva a špičáku na kameni,“ komentuje s úsměvem.

Odvést co nejlepší práci

Slezská orlice, majestátní symbol, bude už brzy znovu zdobit památník na hřbitově. Začal se sochař při práci na soše více zajímat o historii, která je s místem i pomníkem spojena?

Čtěte také

„Zaobírám se teď čistě profesní stránkou. Chci tu práci odvést autorsky co nejlépe. Historie byla tehdy, teď se zase koná něco jiného a myslím si, že až bude samotné dílo dokončené, bude zase jiná etapa.“

V práci mu pomáhá pantograf, zařízení, které přenáší body ze sádrového modelu na kámen. „Stanovím si bod nad kopím a ten se mi promítá nahoře na soše,“ ukazuje názorně.

Ukradené náčiní

Socha už má jasně patrné křídlo. „Člověk si začne uvědomovat, že se najednou schovává pod křídlem, vidí před sebou obrovskou masu kamene, která tady byla, a už není. Vlastně se do toho kamene víc ponořuji a ukrývám,“ vypráví.

V této fázi byl Martin Chmelař ještě plný radosti. Jenže pak přišla studená sprcha. Počátkem letošního roku se dozvídám, že mu zloději ukradli veškeré sochařské náčiní, které ho živí. Dláta, brusky, sbíjecí kladiva.

Jak teď dokončí slezskou orlici? To se dozvíte se v zítřejší reportáži.

autoři: Andrea Brtníková , mga
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.