Nechtěně sterilizovaná romská žena uspěla u soudu

11. listopad 2005
Zprávy , Zprávy

Ostravský soud zřejmě vynesl průlomové rozhodnutí v případech nechtěně sterilizovaných romských žen. Nařídil vítkovické nemocnici, ať se omluví Heleně Ferenčíkové za to, že jí před čtyřmi let podvázali vaječníky bez jejího vědomí. V Ostravě tyto romské ženy už dokonce založily sdružení a po dnešním verdiktu doufají, že soudní spory také vyhrají.

Je osm hodin ráno a na chodbě ostravské soudu postává drobná romská žena - Helena Ferenčíková. Za malou chvíli se budou v jednací síni probírat ty nejintimnější detaily z jejího života. Nezastírá, že je před procesem velmi neklidná. "Necítím se z toho moc dobře. Jsem nervózní. Je to nepříjemné. Už nikdy nebudu mít děti a hrozně mi to vadí, protože v budoucnu jsem určitě chtěla mít ještě třetí. Doma mám dva kluky, pro ty jsme chtěli ještě holčičku."

Helenu Ferenčíkovu přišlo podpořit k soudu několik dalších romských žen. I ony mají stejný problém - už nemohou přirozenou cestou otěhotnět. Tvrdí, že jim v nemocnicích také bez jejich vědomí podvázali vaječníky. Jako například Elena Gorolová. "Taky jsem nervózní, jak to dopadne. Byla bych ráda, kdyby to dopadlo dobře. Aby z toho něco bylo."

Zdravotní sestra

Helena Ferenčíková tvrdí, že jí před porodem v nemocnici sice dali podepsat nějaké listiny, ale vůbec jí neřekli, o co jde. Navíc se nemohla poradit se svým manželem. "Předtím, než jsem měla jít na operační sál, dali mi podepsat papíry ohledně rodičů - jestli mají nějaké nemoci - a taky, jak se bude dítě jmenovat. Podepsala jsem to. Pak mě hned odvezli na sál. Druhý den za mnou přišli na pokoj a řekli mi, že už nikdy nebudu mít děti, že mi museli udělat sterilizaci."

Nemocnice se hájila tím, že sterilizaci provést mohli, protože měli souhlas pacientky. Po více než dvou hodinách vynáší soudkyně Radomíra Baďurová verdikt: romská žena spor vyhrála. Nemocnice se jí musí omluvit. "Protože po skutkové stránce bylo skutečně prokázáno, že ten souhlas nebyl udělen svobodně a informovaně. Takový lékařský zákrok je pak nutno považovat za zákrok nepovolený."

Helena Ferenčíková po verdiktu neskrývala radost. "Jsem ráda, že to tak dopadlo. Paní předsedkyně uznala za pravdu, že se mnou takhle neměli zacházet. Jsem ráda, že jsem rozrazila cestu Romkám, aby se taky mohly domáhat své pravdy."

Naopak advokát vítkovické nemocnice Michal Klusák byl zklamaný. "Nás mrzí, že soud nepřijal naši argumentaci, že lékaři postupovali správně v souladu se zachováním zdraví pacientky. Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku, a poté zvážíme další kroky."

Zastánce Romů Kumar Vishwanathan dnešní verdikt považuje za klíčový. "Já jsem nadšený. Myslím, že je to velký úspěch pro paní Ferenčíkovou a další ženy."

Kumar Vishwanathan

Elena Gorolová říká, že jí verdikt dal odvahu k tomu, aby také zažalovala nemocnici, kde jí provedli sterilizaci. "Je to ve prospěch nás všech, které chodíme na schůzky, že nám dali zapravdu. A povzbudilo mě to osobně, protože určitě budu žalobu podávat taky, takže nějaká naděje tam bude."

Nemocnice se romské ženě musí omluvit, ale odškodnění ve výši jednoho milionu korun platit nemusí. Žalobu totiž Romka nepodala včas. Jestli některá ze stran podá odvolání, bude případ řešit Vrchní soud v Olomouci

autor: ada
Spustit audio