Ostravská devadesátka: Seriál o lidech, kteří se zapsali do rozhlasové historie
Eva Dřízgová-Jirušová. Operní pěvkyně má v ostravském rozhlase i folklorní nahrávky
Dvojnásobná nositelka Ceny Thálie, operní pěvkyně a pedagožka Eva Dřízgová-Jirušová začala v rozhlase natáčet v 90. letech. Do Ostravy přišla v roce 1985.
„Nejčastěji jsem se tady setkávala s hudebním režisérem Františkem Mixou, jsme i kolegové na konzervatoři, z mistrů zvuku bych jmenovala Ivoše Roubala a Lubomíra Výrka,“ říká v úvodu rozhovoru pěvkyně.
V legendárním hudebním Studiu 1 natočila sólové party klasických děl, své první CD, nebo světovou premiéru sbírky skladatele Edy Dřízgy Láska a smrt. Točila tady také folklórní nahrávky.
„Mimo oblast klasické hudby jsem se dostávala díky Janku Rokytovi a jeho nabídkám. On měl ten dar vybrat pro mě přesně, co mi sedí, kam ještě můžu zajít, aby to neznělo nepřirozeně,“ vzpomíná na významného folkloristu.
Kdy zažila v rozhlasových frekvencích největší trému a pocit odpovědnosti? Co pro tuto operní pěvkyni ostravský rozhlas znamená? Odpovědi uslyšíte v rozhovoru, jehož součástí je také nahrávka lidové písně Ja sem panna malučka. Tu ve Studiu 1 natočila se svou dcerou Klárkou a cimbálovou muzikou Technik vedenou Janem Rokytou 9. 12. 1996.
Související
-
Devadesát let ostravského rozhlasu: Studia plná příběhů a tajemství
Přesně před 90 lety začal pravidelně vysílat Český rozhlas Ostrava. Své hudební začátky tady prožili muzikanti jako Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent nebo Karel Kryl.
-
Na galakoncertu Českého rozhlasu Ostrava zazářila Marie Rottrová. Večerem provázel Jarek Nohavica
Poslední říjnový den jsme v ostravském Gongu mohli slyšet výborná hudební čísla, vzpomínky na ostravské hudební osobnosti i na historii ostravského rozhlasu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka